Mielőtt szabálytalanul fuvarozna, jelentse le előre a Navnak
Aki jól ismeri a KRESZ-t az tudja, hogy a rakomány és a jármű együttes tömege nem haladhatja meg a 3,5 tonnát.
Az életben erre van példa, hogy sokan nem tudják, ezeket hívjuk túlpakolásnak. Ez a szabálytalanság, ha kibukik az ellenőrzések alatt, akkor bírságot kell fizetni utána. Mivel a túlpakolási bírság nem túl magas, ezért ez az intézmény él és virul.
Vannak olyan fuvarok is mikor egy 5 millió forintot meg nem haladó 2,5 tonna alatti szállítmányt egy 3,5 tonnás furgon visz el. Ez esetben nem kell az adóhatóság online rendszerében lejelenteni, ha az áru nem számít kockázatosnak.
Ha egy 3,5 tonna alatti furgon, több feladó szállítmányát viszi, és ezek külön-külön 5 millió forint, illetve 2,5 tonna alatt vannak, esetleg összeadott értékük meghaladja a 3,5 tonnát akkor sem kell bejelenteni a Navnak.
Augusztustól, aki ezeket a szabályokat megszegi, vagyis túlpakolja a járművet, a Nav kéri az áru feladóját vagy vevőjét, hogy ezt jelezze és kérjen rá EKÁER-számot.
Tehát augusztustól, aki túlpakol, az legyen szíves előre jelezni a Navnak.
Ezekre azért volt szükség, mert a bírságok jelentősen emelkedtek, és aki megbukik az EKÁER teszten a rakomány értékének a 40 százalékát is kiróhatják, mint bírság augusztus elejétől. Szóval érdemes előre jelezni.
A szabályosan közlekedő 3,5 tonna alatti furgonok azonban mehetnek gondtalanul, őket nem érte még el az áfacsalás elleni küzdelem.