Borravaló

 

Sokan nem értjük, hogy ez miért kérdés egyáltalán. Miért kéne a borravaló után adót fizetni? Milyen esetekben van a borravaló után adófizetési kötelezettségünk és milyen esetekben nincs? Ezeket az eseteket fogjuk most átnézni.

Először is meg kell különböztetnünk a borravalót a felszolgálási díjtól, ez nem olyan egyszerű, hiszen mindkettő a felszolgáló munkájához kapcsolódik.

A borravaló jellemzői:

  • nem vonatkozik rá rendelet, tehát teljesen a vendégtől függ, hogy ad-e vagy nem
  • a fogyasztó és az őt kiszolgáló személy közötti közvetlen kapcsolatból következhet
  • nemcsak a vendéglátóiparra jellemző, egyéb szakmákra is, főleg a szolgáltató szektorban
  • a borravaló összege nem szerepel a nyugtán vagy a számlán
  • a cég bevételének nem képezi a részét, de ez alól is lehetnek kivételek is
  • alapesetben a vendég elégedettségének kifejezése a felszolgáló felé

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerint adómentes a vendéglátó üzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló. Tehát, ha a pincér közvetlenül kap borravalót a vendégtől és az az övé, akkor nem kell az összeg után személyi jövedelemadót fizetnie.

A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról szóló jogszabály szerint a dolgozó saját maga dönthet arról, hogy a kapott borravaló után fizet-e 15% nyugdíjjárulékot. Ezt a személyi jövedelemadóról benyújtott bevallásában vallja be. Ha fizeti, akkor beleszámít a borravaló a nyugdíjának alapjába.

Nem alkalmazható a fent idézett adómentesség, ha a borravaló a szolgáltató pénztárába kerül. Például, ha a vendég bankkártyával fizet, és így ad borravalót a szolgáltatásért, az a cég bevételének minősül. Így a borravaló, adó- és járulékköteles.

Megbízási szerződéssel foglalkoztatott dolgozó esetén is adót kell fizetni a borravaló után. Itt a borravaló a magánszemély önálló tevékenységből származó bevétele, melynek 90 százaléka után kell 15 százalék szja-t és 22 százalék ehót fizetni.

Ha egyéni vállalkozó kapja a borravalót, akkor az az egyéni vállalkozó bevételének számít.

Ha a munkaadó begyűjti mindenkitől a borravalót és utána újraosztják, hogy mindenki részesüljön belőle, akkor a borravalót munkabérként kell kezelni.

Hogy ne legyen félreértés, a borravaló kezeléséről a foglalkoztatónak az alkalmazottakkal előzetesen meg kell állapodnia.

Egyik megoldás, hogy a felszolgálók azonnal elteszik az általuk kapott borravalót, ebben az esetben adómentes a borravaló.

Második megoldás, hogy elkülönítve gyűjtik, és később kerül szétosztásra egy előre megállapodott rendszer szerint, ebben az esetben adózni kell utána.

Harmadik megoldás pedig, hogy bekerül az online pénztárgép kasszájába, ebben az esetben pénztárbizonylat kiállítása szükséges, így szintén adózni kell utána, csakúgy mintha bankkártyával fizetne a vendég.

Previous
Previous

Iskolakezdési támogatás

Next
Next

Bírság felezés