Így adóznak az oktatás vagy továbbképzés során nyújtott juttatások, szolgáltatások
A képzés (továbbtanulás, betanulás, tréning stb.) során a dolgozók sokféle termékjuttatásban, szolgáltatásban részesülhetnek (utazás, szállás, étkeztetés, taneszközök stb.), amelynek költségeit a munkáltató, kifizető állja. Felmerül azonban a kérdés, hogy ezeket a juttatásokat hogyan kell minősíteni a személyi jövedelemadó megállapítása során.
A kérdés megválaszolásához a képzések három típusát különíthetjük el:
munkáltató, kifizető tevékenységéhez szükséges ismeretek megszerzése, iskolarendszeren kívül;
munkáltató, kifizető tevékenységéhez NEM szükséges ismeretek megszerzése, iskolarendszeren kívül;
iskolarendszerű képzés, amelyet a munkáltató, kifizető támogat.
Munkáltató, kifizető tevékenységéhez szükséges ismeretek megszerzése, iskolarendszeren kívül
Az iskolarendszeren kívüli képzés meghatározása (Szja törvény 3.§ 86. pontja): Olyan képzés, amelynek résztvevői nem állnak a képző intézménnyel tanulói vagy hallgatói jogviszonyban.
Ilyen képzések lehetnek a következők (a NAV tájékoztató felsorolása):
a munkáltató által elrendelt, kötelezően teljesítendő képzések;
a munkavégzéshez szükséges képességet, készséget fejlesztő képzések;
a vezetői képzések kinevezett vagy leendő vezetők részére;
a környezeti hatások feldolgozásának segítésére irányuló képzések;
szakképzettséget vagy szakmai ismeretek naprakészségét biztosító képzések;
adott terület legújabb ismereteit összegző képzések;
jogszabály vagy a munkáltató szabályzata által előírt képzések;
nyelvtanfolyamok (a munkakör betöltéséhez szükséges idegen nyelv tekintetében).
Az ilyen képzés keretében adott dologi juttatások, szolgáltatásnyújtás, költségátvállalás a Szja törvény 4.§ (2a) bejkezdése alapján (szövegét lásd a NAV tájékoztatójában) mentesülnek az adózás alól.
Az utazás, szállás költségei a hivatali, üzleti utazásra vonatkozó szabályok szerint (kiküldetési rendelvény stb.) számolhatóak el.
Az étkezési költségek átvállalása, az étkezés biztosítása az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályok (Szja tv. 70.§ (1) bekezdés a) pont) szerint válik adókötelessé.
Adózás szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a képzés Magyarországon vagy külföldön történik, az előző szabályok ebből a szempontból „területsemlegesek”.
Munkáltató, kifizető tevékenységéhez NEM szükséges ismeretek megszerzése, iskolarendszeren kívül
Ha olyan képzésen vesz részt a dolgozó (alkalmazott, tag stb.), amelyen szerzett ismeretek nem szükségesek a munkáltató/kifizető részére, akkor a juttatások teljes egészében bérjövedelemként adókötelesek,.
Ebbe beletartozik az utazási, szállás és étkezési költségek átvállalása, ezeket szolgáltatásként történő juttatása is. Amennyiben nem munkáltató biztosítja mindezeket, akkor az adott jogviszonyra jellemző jövedelemként kell figyelembe venni, és adózni utána.
Iskolarendszerű képzés, amelyet a munkáltató, kifizető támogat
Az iskolarendszerű képzés meghatározása (Szja törvény 3.§ 87. pontja):
Olyan képzés, amelynek résztvevői a képző intézménnyel tanulói vagy hallgatói jogviszonyban állnak, valamint azon külföldi képzés, amely államilag elismert oktatási célú intézményben folytatott teljes idejű, alapfokú, középfokú vagy érettségi végzettséget adó képzés, vagy államilag elismert felsőoktatási intézményben folyó, felsőfokú végzettséget adó képzés.
Iskolarendszerű képzés esetén a munkáltatói támogatás teljes összege, értéke (dologi juttatás illetve szolgáltatásnyújtás értéke) a munkavállaló munkaviszonyból származó bérjövedelmének minősül (más jogviszony – tagi, vállalkozói stb. –esetén az adott jogviszonyból származó jövedelmének). Vonatkozik ez az utazási költségek átvállalására is (mivel ilyenkor a hivatali, üzleti utazás nem értelmezhető), illetve az étkezési költségek átvállalására is.
A munkavállalónak 15% személyi jövedelemadót és 18,5% egyéni járulékot, a munkáltatónak 17,5% szociális hozzájárulási adót (2019. július 1-jétől) és 1,5% szakképzési hozzájárulást (ha erre kötelezett) kell fizetnie a juttatás értéke után.
Nincs jelentősége annak, hogy a képzés során megszerzett ismereteket a dolgozó a tevékenysége során a munkáltatójánál a későbbiekben hasznosítja, és annak sem, hogy kötöttek-e tanulmányi szerződést.
A további Szja szabályokról
A Szja törvény ezeken túlmenően számos oktatásra, képzésre, illetve ezekkel kapcsolatos juttatásokra vonatkozó szabályt tartalmaz, így például a törvény 70.§ (3) bekezdésében, az 1. sz. melléklet 4. és 8. fejezeteiben.