A társas vállalkozások, társas vállalkozók, gazdasági társaságok vezető tisztségviselőinek biztosítási kötelezettsége

A társas vállalkozások egyes tagjai után fizetendő járulékokat az adott személyek társas vállalkozáson belüli jogviszonya határozza meg.

Amennyiben a betéti társaság, közkereseti társaság, korlátolt felelősségű társaság, közös vállalat, illetve az egyesülés előtársaságként működik, a tagokra is ugyanazokat a szabályokat kell alkalmazni, mint a cégbírósági bejegyzést követő működés során. 

A társas vállalkozás (gazdasági társaság) tagja alapvetően háromféle jogviszonyban végezhet munkát a társaságban:  

  • munkaviszony, 

  • megbízási jogviszony, 

  • tagsági jogviszony. 

Ezen felül különbséget kell tenni aszerint is, hogy a tag a gazdasági társaság vezető tisztségviselője-e, vagy sem.

A vezető tisztségviselők biztosítási kötelezettsége 

Vezető tisztségviselő: 

  • a közkereseti társaság és a betéti társaság üzletvezetésre jogosult egy vagy több tagja (Ptk. 3:144. §),

  • a korlátolt felelősségű társaság egy vagy több természetes személy ügyvezetője, (Ptk. 3:196. §),

  • az egyesülésnél – a társasági szerződés előírásai szerint – az igazgató vezető tisztségviselőként vagy az igazgatóság, mint testület látja el az ügyvezetési teendőket (Ptk. 3:373. §).

A vezető tisztségviselő e feladatát – a társasággal kötött megállapodása szerint

  • megbízási jogviszonyban vagy 

  • munkaviszonyban 

láthatja el. 


A vezető tisztségviselők biztosítási kötelezettségének elbírálása, társadalombiztosítási jogállása

A betéti társaság, a közkereseti társaság és a korlátolt felelősségű társaság természetes személy tagjai társas vállalkozónak minősülnek, amennyiben a társaság ügyvezetését nem munkaviszony alapján látják el. Kivétel ez alól, ha a személyes közreműködésre tekintettel a vezető tisztségviselő társas vállalkozónak minősül. 

Ha a gazdasági társaság társas vállalkozónak nem minősülő vezető tisztségviselőjének e tevékenységből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér 30 százalékát, illetve naptári napokra annak 30-ad részét, akkor ez a személy is biztosítottnak minősül. ( Tbj. 6. § (2) bekezdés).

Arra a tagra, aki a vezető tisztségviselés tekintetében társas vállalkozóvá válik, így a főtevékenysége is a vezető tisztségviselés, kötelezően nem lehet előírni a legalább a garantált bérminimum utáni járulékfizetést. Esetükben a társadalombiztosítási járulékot legalább a minimálbér után kell megfizetni. (2024. január 1-jétől legalább 266 800 forint után kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot.) 

Természetesen a társaság rendelkezhet arról, hogy a vezető tisztség ellátásának ellentételezése a minimálbérnél, illetve a garantált bérminimumnál magasabb összegű legyen, például egy ügyvezető személyes közreműködését magasabb összeggel díjazzák. Ilyenkor ez az összeg lesz a járulékfizetés alapja. 

Tehát a vezető tisztségviselői jogviszony társadalombiztosítási szempontból:

  • munkaviszonyt,

  • társas vállalkozói jogviszonyt,

  • vagy választott tisztségviselői jogviszonyt eredményez.


A nem vezető tisztségviselők ellátása 

A nem vezető tisztségviselő tagok (például kültag), illetve azok a tagok, akik a vezető tisztségviselés ellátásán túl a társaságnál munkát végeznek, az alábbi formák egyikében láthatják el munkájukat: 

  • munkaviszonyban, ha munkaszerződés alapján végeznek munkát, 

  • megbízási jogviszonyban, ha megbízási szerződés alapján végzik tevékenységüket, és azt a Ptk. szabályai szerint kötötték, 

  • társas vállalkozóként (tagi jogviszonyban), ha a tevékenységüket nem munkaviszony és nem megbízási jogviszony keretében végzik. 


A társas vállalkozó biztosítási kötelezettsége (Tbj. 11. §.)

A társas vállalkozó biztosítási jogviszonya 

  • a gazdasági társaság, az egyesülés, a szabadalmi ügyvivői társaság, szabadalmi ügyvivői iroda tagja esetében a tényleges személyes közreműködési kötelezettség kezdete napjától annak megszűnése napjáig, egyéni cég tagja esetében az egyéni cég tagjává válás napjától az egyéni cégben fennálló tagság megszűnésének, 

  • egyéb esetben a társas vállalkozásnál létesített tagsági jogviszony, illetve a vezető tisztségviselői jogviszony létrejötte napjától annak megszűnése  

napjáig tart. 

Vagyis a társasági szerződésben meghatározott személyes közreműködés kezdetének azt a napot kell tekinteni, amikor a tag a személyes közreműködést ténylegesen megkezdi. Ha ez a nap nem állapítható meg, úgy a társasági szerződésben meghatározott időpont az irányadó, ennek hiányában a személyes közreműködésnek azt a napot kell tekinteni, amikor a társaság tevékenységét a Ptk. szerint megkezdheti. 

Az egyéni cég tagjának biztosítási kötelezettsége az egyéni cég tagjává válás napjától annak megszűnése napjáig áll fenn. Az egyéni cég tagja a törvény erejénél fogva társas vállalkozónak minősül, tehát esetében nem kell vizsgálni, hogy a társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik-e vagy sem. 

Ha a tag a vezető tisztségviselői tevékenysége tekintetében társas vállalkozónak minősül, a biztosítási kötelezettsége a társas vállalkozásnál létesített vezető tisztségviselői jogviszony létrejötte napjától annak megszűnése napjáig tart.  

Ugyanakkor a biztosítási jogviszonyt, illetve az abban bekövetkező változást (Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (továbbiakban: Art.) 1. számú melléklet 3. pontja alapján) a ’T1041-es bejelentő és változásbejelentő lapon közölni kell. A havi adó- és járulékbevallásban (Art. 50. § alapján) az alkalmazás minősége kód kiválasztásakor is a Tbj. szerinti – esetlegesen módosított – jogviszony kódját kell a foglalkoztatónak szerepeltetni. 

Ha a gazdasági társaság a tagjával munkaviszonyt vagy megbízási jogviszonyt létesít, a biztosítási kötelezettségét a munkaviszonyban, illetve a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyekre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. 

Társadalombiztosítási szempontból a társas vállalkozó lehet: 

  • főfoglalkozású, 

  • úgynevezett többes jogviszonyos, ide tartozik a heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban álló, illetve közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató, 

  • kiegészítő tevékenységet folytató.

Previous
Previous

Fizetendő járulékok 2025. január 1-jétől

Next
Next

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek