Munkaidő jelentése a Munka Törvénykönyvében

Munkaidő a Munka Törvénykönyv engedélye szerintmit nevezünk rugalmas munkaidőnek?

 A opció, Kötött munkarendnek nevezzük, ha a munkavállaló a munkáltató által meghatározott munkarendben és időben végzi a munkáját. A Munka Törvénykönyve azonban lehetővé teszi azon munkavállalók részére az önálló munkaszervezés lehetőségét, ahol a feladatok jellege ezt megengedi. Ezen esetben a munkáltató írásban átengedi a munkáltatónak, hogy feladatait saját maga ossza be. Erről a felek megállapodnak a munkáltató munkaszerződésében, vagy annak módosításával, de a munkáltató egyoldalúan is nyilatkozhat és engedélyezheti.

Ez esetben, ha a munkavállaló osztja be a teljes munkaidőt, akkor kötetlen munkarendről beszélünk. Azonban köteles az előre egyeztetett megbeszéléseken részt venni, értekezleteken megjelenni, ettől még a munkarend kötetlen marad.

Ilyenkor a túlóra fogalma, a vasárnapi munkavégzés, vagy a munkaszüneti napon történő munkavégzéshez kapcsolódó pótlékok kifizetése nem jöhet szóba. Ahogy se a szabadság, se a betegség nyilvántartása.

B opció, A rugalmas munkaidő fogalma is megjelenik a mindennapi életben, amikor rugalmasságot igényel az elvégzendő feladatokat ellátó munkavállaló beosztása. Ilyenkor azonban kötelező a munkaidő nyilvántartás vezetése, és a rendkívüli munkavégzés díjazása. Ezek vezetését érdemes figyelemmel kísérni.

Previous
Previous

A felszámolási eljárás mente

Next
Next

Szervízdíj és borravaló