Szervízdíj és borravaló
A szervízdíj
Vendéglátói egységekben a felszolgálóknak járó kiszolgálási külön díjat nevezzük szervízdíjnak.
Nem jár érte pluszszolgáltatás, nem kötelező felszámolni, de ha igen, fel kell tüntetni a mértékét.
A számlán, nyugtán fel kell tüntetni, elkülönítetten. Mivel ez szolgáltatásnyújtásnak minősül, adó köteles és az áfát már tartalmazza, de iparűzési adót már nem kell utána fizetni és szét kell osztani azok között, akik közvetlenül közreműködtek benne.
A felosztási szabályról, arányokról előre írásban meg kell állapodni, és csak foglalkoztatott kaphat belőle.
Magánszemélytől szerzett jövedelem adómentes, viszont nyugdíjjárulékot kell vonni utána, amit a foglalkoztató vall be és von le, alapja a felszolgálási díj 81 százaléka.
Borravaló
Sokkal tágabb köre van, hisz nem csak éttermekben, hanem szállodákban, taxisoknál, egészségügyben, szépségiparban fordul elő, mint jatt, hálapénz, ajándék stb.
A Munka Törvénykönyve szerint a munkáltató előzetes engedélye nélkül a munkavállaló harmadik személytől díjazást a munkaviszonyban végzett tevékenységére tekintettel nem fogadhat el.
A borravaló adózása különbözőképpen történhet;
Ha ez az összeg bekerül a cég kasszájába, bankszámlájára, a foglalkoztatónak bevételnek minősül, a munkaerőnek pedig bérnek és akkor az egész tisztán adó és járulék köteles.
Ha a megillető személy megbízásos jogviszonyban látja el a feladatát, akkor a bevétel 90 százaléka után szját (16%) és ehot (27%) kell fizetni.
Ha egyéni vállalkozó kap borravalót, azt bevételnek kell tekintenie és úgy leadóznia.
Ha a közvetlenül közreműködőknek nem kell leadni a borravalót akkor egyéb jövedelemként kell utána adózni, a bevétel 78 százaléka után szját és ehot fizetni. (16% és 27%)
Egy cégnél lehet szervízdíj és borravaló is, ha mind a kettőt alkalmazni szeretnénk, akkor érdemes átgondolni alaposan, hogy járunk el gazdaságosabban.