Változtak a TAO kedvezmények

Létszám-növekedéssel kapcsolatos változások esetén alkalmazható a következő kedvezmény.

Amennyiben az előző évi foglalkoztatottak létszáma nem több mint öt fő és az idei évben ennek aránya magasabb lesz. A létszámnövekménybe nem számít bele, a kapcsolt vállalkozásánál foglalkoztattak, illetve aki tagsági jogviszonyban végezte a munkát.

Előnyének tekinthető, hogy csökkenteni lehet az adóalapot az adóévi áltagos állományi létszám-növekmény és az adóév első napján érvényes havi minimálbér évesített összegének szorzatával.

Viszont hátrányként jelenhet meg, hogy a létszám még három évig nem csökkenhet. Amelyik évben csökken a létszám, ott a társasági adó alapját meg kell emelni a minimálbér évesített összegének a 120%-ával, de maximum a kedvezmény 120%-ával.

Támogathatóvá válik az adóalapból a filmoktatás és előadó-művészek valamin a látványcsoportok is adónk 1-1% felajánlásával.

Itt is előnyként említhető, hogy 2,5-7,5% társasági adókedvezmény is szerezhető vele. Már az adóelőlegekből felajánlható, az adóelőleg összeg 50%-ig, itt az adóelőny 2,5%. Feltöltési kötelezettségkor tett nyilatkozatnál az adó(előleg) 80%-át és az adóelőny mértéke 7,5%

Amennyiben többet ajánlanánk fel, mint amit igénybe vezettük, úgy azt az elkövetkező 6 évben felhasználhatjuk.

Hátrányaként említhető ennek az adókedvezménynek, hogy csak is kizárólag az adományozóval együttműködve lehet csak teljesíteni a feltéteket. Plusz, míg az egészet fel nem használjuk adókedvezményként, újabb rendelkező nyilatkozat nem nyújtható be az adóhatósághoz.

A jogdíj kedvezmények is változtak a nyár folyamán.

A régi szabály szerint a bevétel 50%-ig lehetett elszámolni társasági adóalap kedvezményt és maximum az adózás előtti nyereség 50%-ig. Míg az új szabály szerint az eredmény 50%-ával lehet csökkenteni az adóalapot.

2016. július 1-jétől jogdíjnak társasági adó szempontból a következő dolgok minősülnek:

·        a szabadalom 

·         a kiegészítő oltalmi tanúsítvány, a mikroelektronikai félvezető termékek topográfiájának oltalma és

·         a használatiminta-oltalom, a növényfajta-oltalom, illetve

·         a szerzői jogi védelemben részesülő szoftver hasznosítási engedélyéből, felhasználási engedélyéből és a ritka betegségek gyógyszerévé minősítésből származó eredmény, valamint e jogok értékesítéséből, apport szolgáltatása miatti kivezetéséből származó eredmény minősülne.

 

Amennyiben az adóalany a  jogokat beépíti a saját termékeibe illetve szolgáltatásaiba e jogokhoz rendelhető hányada szintén jogdíjnak minősülne.

Fő változásként tehát megemlíthető a marketing célú szellemi termékek hasznosításából származó díjkedvezményekből történő kizárása, valamint az eredmény alapú megközelítés. A jogdíjra jogosító immateriális jószágra vonatkozó kedvezmény változása, hogy a lekötött tartalékként kimutatott összeg tekintetében 3 adóév helyett 5 adóév áll rendelkezésre mostantól. 

Previous
Previous

Cafetéria 2017

Next
Next

Előnyös EKHO adózási szabályok