KATA, KATA, KATA!

Az egyéni vállalkozás indítása már elektronikus úton is történhet, amihez csak egy ügyfélkapu regisztráció szükséges.Ügyfélkaput bármelyik okmányirodában lehet intézni pár percen ügyintézéssel. Utána el kell dönteni, hogy milyen tevékenységi körökben szeretnék működni, ehhez nyújt segítséget a következő oldal http://www.nyilvantarto.hu/letoltes/evig_ovtj_kodok.pdf

Egyes tevékenységi körökhöz, ami a listán található engedély szükséges erről érdemes előre tájékozódni. Továbbá el kell dönteni, hogy áfa körben szeretnénk e tevékenykedni vagy sem. Érdemes ehhez könyvelők véleményét kérni.

Ha várhatóan nem fogjuk elérni éves szinten a 8 millió forintos árbevételt, akkor választhatjuk az alanyi áfamentességet. Ebben az esteben a számláinkat áfa felszámítása nélkül kell kiállítani, így áfát sem kell fizetni, viszont a beszerzéseink után sem vonhatjuk le az áfát és ez csak belföldön igaz. Ha alacsony költségein vannak nem érdemes a bonyolult adminisztrációval foglalkozni.  Viszont ha elérjük a 8 millió forintos árbevételt az év folyamán attól a pillanattól kezdve, már fel kell számítani az áfát és innentől áfa bevallás készítésére leszünk kötelezettek. Cserébe a beszerzéseink áfa tartalmát levonhatjuk.

Fontos eldönteni még a KATA választásánál, hogy főállásban vagy mellékállásban szeretnénk ezt a tevékenységi formát folyatni. Ha valakinek nincs heti 36 órát meghaladó munkaviszonya, az csakis főállású lehet.

Az egyéni vállalkozás indítása teljesen díjmentes. Ha szeretnénk vállalkozói igazolványt kiváltani, az 10.000 Ft-ba kerül, de ez nem kötelező.Elfogadása esetén lehet megkezdeni a tevékenységet. Ha áfa körbe léptünk, akkor kötelező lesz a bankszámla nyitása.  Amennyiben számlázó programmal készítjük majd számláinkat, használatát 30 napon belül le kell jelenteni a NAV felé, ellenkező esetben magas büntetésre számíthatunk. Számláinkon kötelező feltüntetni; "KISADÓZÓ".  Amennyiben magánszemély részére is értékesítünk, akkor nem árt, ha van nyugtatömbünk is. Katásként bevételi nyilvántartás vezetésére vagyunk kötelezettek, amit egyszerűen egy excel táblázatban vezetve a számlák megőrzésével tehetünk meg. Amennyiben Áfások leszünk áfabevallást kell benyújtani szintén ügyfélkapun keresztül illetve a havi Katát kell befizetni. Plusz még be kell jelentkezni az iparűzési adó alá, és erről év végén bevallást kell készíteni, és még a kötelező kamarai regisztrációt is meg kell tenni.

Amennyiben valamely Katás vállalkozónak az év végén a tartozása meghaladja a 100 ezer Ft-ot automatikusan törlésre kerül a rendszerből. Ha valakinek nagyon nem megy az üzlet, és azt a havi 50 ezer ft Katát sem tudja kifizetni, akkor lehetősége van az egyéni vállalkozását szüneteltetni vagy megszüntetni. A szünetelés minimum 30 nap, maximum 5 év. Egyszer lehet szüneteltetni két éven belül.

Kata alatt havonta 1 millió forint árbevételnél 50 ezer forint adót kell fizetni, a többi 950 ezer Ft tisztán, adózottan minket illet. Ezen kívül nincs osztalékadó, nincs eho, szja stb.

 

 

Previous
Previous

Autóhasználat, kiküldetési rendelvény, üzemanyag elszámolás

Next
Next

Megéri KIVA-snak lenni?? Jelentős módosítások miatt mindenki számolja át!