Autóhasználat, kiküldetési rendelvény, üzemanyag elszámolás
Sajnos hiába drágul az autók fenntartása, a 9 forintos maximum adómentesen adható plafon nem változik a jövő évben, illetve az üzemanyag-megtakarítás címén havonta kifizethető összeg 100 ezer forintos plafonja sem. Más szabályok lesznek érvényen a hivatali célú autóhasználatra illetve, ha a gépjárművet a család egyik tagja használja. Hiába mér a KSH 2010-óta tíz százalékos növekedést az üzemanyag változásában, ez nem befolyásolta a gépjárművel munkába járás költségeit.
Matolcsy szerint az emelés azért sem támogatható, mert az nagy valószínűséggel növelné a személygépkocsi használatot a munkába járásban. A NAV-nak sincs tudomása arról, hogy a közeljövőben várható-e bármiféle módosítás. Így az adóhatóság arról adott tájékoztatás, hogy a személygépkocsik 9 forintos normaköltsége 2006, a százezer forintos üzemanyag-megtakarítási plafon pedig 2010 óta van érvényben. Az üzemanyag-felhasználás költségét az útnyilvántartásban szereplő üzleti célból megtett kilométerek alapján a kormányrendeletben meghatározott fogyasztási normák figyelembevételével lehet elszámolni. A következő elszámolási táblázat gépkocsitípusonként, másrészt a gépkocsi motorjának lökettérfogata szerint határozza meg a fogyasztási normát. Egy negyedéven belül csak egy fogyasztási sáv alkalmaztató.
Hengerűrtartalom (cm3) Benzin Gázolaj
>1000 7,6 5,7
1001-1500 8,6 5,7
1501-2000 9,5 6,7
2001-3000 11,4 7,6
<3000 13,3 9,5
A táblázatban fel nem tüntetett, de a forgalomban megjelenő hibrid vagy elektromos gépjármű esetében az alapnorma értékét a gyártó vagy a gyártó adatai, illetve az üzemanyag-fogyasztás mérése alapján műszaki szakértő állapíthatja meg. A költségelszámolás tekintetében alapvető különbség van aszerint, hogy a magánszemély saját tulajdonában lévő járműről van-e szó, vagy sem.
Az szja-törvény szerint saját tulajdonban lévő személygépkocsinak minősül a zárt végű lízingbe vett, valamint a házastárs tulajdonában lévő vagy az általa zárt végű lízingbe vett jármű is. A tulajdonjogot kötelező gépjármű felelősségbiztosítás befizetését tanúsító okmánnyal, kell igazolni. Magánszemély útnyilvántartással, illetve kiküldetés alapján kaphat költségtérítést. Az útnyilvántartás alapján kifizetett költségtérítés adóköteles bevételnek számít, elszámolása történhet a fogyasztási norma és az adóhatóság által közzétett üzemanyagár alapján, vagy személygépkocsi esetében 9 forint/km normaköltség és az üzemanyagköltség szerint. Ebben az esetben a magánszemély egész évre vonatkozóan választhatja ki a költségtérítés formáját, költségelszámolás miatt cégautóadó fizetésére kötelezett.
A kiküldetési rendelvény esetében fontos, hogy nem csak a munkaviszonyra tekintettel állítható ki kiküldetési rendelvény, hanem más jogviszonyok (pl. megbízás, tagi, vezető tisztségviselői, választott tisztségviselői jogviszony stb.) alapján is. Ha a térítés mértéke nem több a jogszabály szerinti értékkel, akkor azt nem kell bevételként figyelembe vennie a magánszemélynek.
Ha a magánszemély nem a saját tulajdonában lévő, kizárólag üzemi célt szolgáló járművet használ hivatali, üzleti célra, akkor elszámolható: az igazolt bérleti, vagy lízingdíj, a norma szerinti üzemanyag mennyiség számla alapján, illetve a számla szerinti egyéb költség, amennyiben az a szerződés alapján a magánszemélyt terheli. A személygépkocsi bérleti vagy lízing díja több gépjármű esetén sem haladhatja meg a bevétel 1%-át.
A munkáltató a kilométerenkénti 9 forint költségtérítést abban az esetben köteles biztosítani, ha a munkavállaló állandó vagy ideiglenes lakóhelye és munkahelye között nincs közösségi közlekedés; a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igény bevenni.
Vagy a munkavállaló mozgáskorlátozottsága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni.
E térítés annak is adható, akinek nincs saját tulajdonban lévő személygépkocsija. A mozgáskorlátozott munkavállaló esetén a munkába járásra tekintettel akkor is fizethető a kilométerenkénti 9 forint költségtérítés, ha a munkába járás a közigazgatási határon belülről történik.