2017-es bérszámfejtést érintő változások

2017-es bérszámfejtést érintő változások

Az Országgyűlés június 7-én elfogadott 2017. évi adócsomagjában átalakul a béren kívüli juttatások rendszere, nő a munkába járás kötelezettsége, bevezetik a mobilitási célú lakhatási támogattatást, pontosításra kerül a kiküldetés fogalma.

1, Béren kívüli juttatások:

A jövő évben bekerül a béren kívüli juttatások csoportjába az évi egyszeri 100 000.-Ft készpénz kifizetési lehetőség. Azonban ezzel szemben néhány eddig ismert népszerű juttatástól el kell búcsúznunk. A jövőben a jelenlegi 14% egészségügyi hozzájárulási adó helyett a lényegesen magasabb 27% EHO megfizetésére köteleznek. Ez különösen a magánnyugdíj pénztártagokat érintheti kellemetlenül. Ugyanis az öngondoskodás  adóterhe kerül megemlítésre.

A jövő évtől a kedvezményes, összesen 34,51 %-os adó mellett adható béren kívüli juttatás; keretösszege munkáltató esetén évi 200 000.-Ft, versenyszférában 450 000.-Ft. 2017-től már nem csak a szakmai gyakorlaton lévő hallgatók, hanem a duális képzésben részvevő munkaszerződése alapján is adható béren kívüli juttatás.

A béren kívüli juttatások 34,51 %-os adó megfizetése mellett a következőképpen fognak alakulni:

Készpénzfizetés esetén évente 100 000.-Ft (SZÉP-kártyával együtt maximum a fent említett keretösszegig)

SZÉP-kártyánál éves szinten

·         szállás -> évente legfeljebb 225 000.-Ft

·         vendéglátás -> évente legfeljebb 150 000.-Ft

·          szabadidő -> évente legfeljebb 75 000.-Ft

 

Egyes meghatározott juttatások 49,98%-os adó megfizetése mellett:

·         ajándékutalvány (felső összeghatár nélkül)

·         munkahelyi étkezés (felső összeghatár nélkül)

·         Erzsébet utalvány (felső összeghatár nélkül)

·         helyi bérlet (felső összeghatár nélkül)

·         iskolakezdési utalvány (felső összeghatár nélkül)

·         önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás (havonta a minimálbér 50%-        áig)

·         önkéntes egészségpénztári hozzájárulás (havonta a minimálbér             30%-áig)

Új elemként megjelenik a munkáltató által biztosított egészségügyi hozzájárulás.

Továbbá módosul a munkába járás kötelezettsége. A 2017. évtől a munkáltató által fizettet jelenlegi 9Ft/km helyett 15Ft/km módosul az érték.

Duális képzés esetén kapott díjazásnál, azon hallgatók, akiknek 2017-től az elméleti és gyakorlati képzés idejére részére kifizetett juttatás értékéből adómentes havonta a hónap első napján érvényes, havi minimálbért meg nem haladó része.

Adóelőleg nyilatkozatoknál, ha szülő a magzatra tekintettel megigényelte az családi kedvezményt, úgy a gyermek megszületése után nem szükséges az újabb nyilatkozatot tennie a kifizető felé.

A kiküldetés fogalma eddig a munka törvénykönyve szerint rögzített munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzésre tartozott. 2017-től az új rendeletnek megfelelően a hivatali, üzleti célú utazás, ide nem értve a munkába járással kapcsolatos utazási költségekről szóló kormányrendelet szerinti munkába járást jelenti.

A sportrendezvény fogalma a 60. ponttal kiegészül, mely a sportrendezvény fogalmát definiálja.

Nyugdíjbiztosításoknál kiegészítésre kerültek bizonyos eddigi jogszabályok. Ilyen például, hogy a nyugdíjnyilvántartásban szereplő magánszemély részére akkor is átutalásra kerül az összeg, ha legfeljebb ezer forint nyilvántartott tartozása van a magánszemélynek az állami adóhatóságnál.

Az ingó vagyontárgy megszerzésére fordított összeg esetén, ha az adóhatóság nem szab ki illetéket, a magánszemély döntése alapján vagy az átruházásból származó bevétel 75%-a vagy az igazolt összeg tekinthető a megszerzett összegnek.

Ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelmeknél a kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az adóévet követő február 15-ig ügyletekre lebontott részletes igazolást köteles kiállítani a magánszemély részére. Az adóévben végbement ügyletek eredményének összegéről. Ugyanezen időpontig az állami hatóság felé is köteles az adatokat kiszolgáltatni. Ezen adatok alapján az meghatározza a magánszemély részére az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelmét.

 

 

 

 

Previous
Previous

Mi minősül kapcsolt vállalkozásnak?

Next
Next

Fizetési kedvezményi lehetőségek a NAV-nál