A duális képzésben hallgatói munkaszerződés alapján tanulmányokat folytató hallgatók juttatásainak adókötelezettségei
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.), illetve a felsőoktatási szakképzésről és a felsőoktatási képzéshez kapcsolódó szakmai gyakorlat egyes kérdéseiről szóló 230/2012. (VIII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) hatályos rendelkezései szerint a hallgatók a duális képzés teljes idejére, azaz a gyakorlati és elméleti szakaszra is jogosultak a képzőhelytől a hallgatói munkaszerződés alapján díjazásra.
A képzési idő egészére vonatkozóan kifizetett díjazás a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény alapján (a továbbiakban: Szja tv.) sokáig nem volt adómentes. Azaz, ha a képzőhely a duális képzés teljes idejére fizetett díjazást a hallgatónak, annak az elméleti képzés idejére jutó része adókötelesnek minősült.
Egy 2016-ban életbe lépett módosítás értelmében azonban (a kötelező szakmai gyakorlaton lévő hallgatókon kívül) a duális képzésben hallgatói munkaszerződés alapján résztvevő hallgatók esetében adómentesnek tekinthető a havonta a hónap első napján érvényes minimálbért meg nem haladó mértékig teljesített kifizetés.
A 2016-os módosítás egyes juttatásokra és a béren kívüli juttatásokra vonatkozó szabályokat is érintette, így a duális képzésben hallgatói munkaszerződés alapján részt vevő hallgatók részére, az Szja tv-ben foglalt feltételek szerint nyújtott egyes juttatások (pl. üdülési szolgáltatás, munkahelyi étkeztetés, Erzsébet-utalvány) is béren kívüli juttatásnak, illetve egyes meghatározott juttatásnak minősülnek.