Átszabja a kormány a munkáltatói juttatásokat

A különböző munkáltatói juttatásokat erőteljesen megnyirbálná jövőre a kormány, derül ki az adótörvény tervezetéből. Mindegyik juttatási típust átszabják.

Egyes meghatározott juttatások

Az egyes meghatározott juttatások körét erősen megnyirbálja a kormány, így a 2016. december 31-ig béren kívüli juttatásnak minősülő juttatásokat (pl.: iskolakezdési támogatás, helyi utazási bérlet, önkéntes biztosító pénztárba fizetett munkáltatói hozzájárulás, Erzsébet-utalvány), amelyeket most szintén egyes meghatározott juttatásként lehetett biztosítani, jövőre már nem lehet adni juttatásként.

2019-től – többek között – az alábbi egyes meghatározott juttatás típusok maradhatnak:

  • az önkéntes biztosító pénztárakba célzott szolgáltatásra befizetett összeg;
  • a munkavégzéshez szorosabban kapcsolódó juttatások (a cégtelefon magáncélú használata, a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás, a reprezentáció és üzleti ajándék címén adott termék és szolgáltatás), valamint
  • az olyan ingyenes vagy kedvezményes esemény keretében termék vagy szolgáltatás formájában juttatott bevétel, ahol nem állapítható meg egyértelműen, hogy ki és milyen arányban részesül az egyes szolgáltatásokból.

Béren kívüli juttatások

Ebben a csoportban tartozik jelenleg a SZÉP-kártya és a tavaly bevezetett készpénzcafeteria található, 34,22 százalékos adóteherrel – ezekből pedig az uóbbi juttatás teljesen megszűnik 2019-től.

A SZÉP-kártyára vonatkozó szabályok nem változnak.

Adómentes juttatások

A tervezet szerint sok adómentes juttatás is megszűnik:

  • a lakáscélú munkáltatói támogatás;
  • a mobilitási célú lakhatási támogatás;
  • a kockázati biztosítás más személy (így a munkáltató) által megfizetett díja;
  • az idén új rendelkezésként behozott diákhiteltörlesztés megfizetéséhez adott munkáltatói támogatás;
  • a sportrendezvényre szóló belépők és a kultúrautalványok adómentes juttatása.

Az ismertebb elemek közül az óvodai, bölcsődei térítés munkáltatói támogatásának adómentessége maradna meg.

Varga Mihály pénzügyminiszter a változtatásokat a jelenlegi rendszer bonyolultságával indokolta. A kormány szerint a mostani cafetéria rendszer nagy adminisztrációs terhe miatt a kisebb cégek jellemzően egyáltalán nem fizetnek béren kívüli juttatásokat a foglalkoztatottjaiknak.

Változik az adóteher is

A sok nyírbálás mellett az egyetlen jó hír, hogy csökkenhetnek a közterhek. Az egyedüliként megmaradó béren kívüli juttatásnál, vagyis a SZÉP-kártyánál nem kell többé alkalmazni az adóalapra az 1,18-as szorzót, azaz csökken a közteher.

2019-től az egészségügyi hozzájárulás beleolvad a szociális hozzájárulási adóba (szocho). A szocho pedig 19,5 százalék helyett 17,5 százalékos lesz.

Mindezek alapján az adóterhek vélhetően az alábbiak szerint fognak alakulni:

  • A SZÉP-kártyánál a jelenlegi (még 1,18-as adóalapra számított) 34,22 százalék helyett jövőre 29 százalékos lehet az adóteher (14% eho/szocho + 15% szja).
  • A megmaradó egyes meghatározott juttatásokra a jelenlegi 40,71 százalék helyett 38,35 százalék lehet a közteher (1,18-as alapra 17,5% eho/szocho + 15% szja).

Previous
Previous

Összegyűjtöttük az egyéni vállalkozók által fizetendő járulékok listáját

Next
Next

Ingatlanértékesítés és -befektetés - kedvező adóváltozások 2018-ban