Jó hír az építőiparnak: újfajta adóvisszatérítés jön 2020-ban!

2020. január 1-jétől visszaigényelhető a fordított adószabályok miatt beragadt áfa. A 'különös adóvisszatérítés' névre keresztelt lehetőség leginkább az építőiparban működő vállalkozásoknak jó hír, ugyanis ez lehetőséget nyit számukra a tévesen áthárított áfa adóhatóság általi visszatérítésére, amennyiben az áfa a számlakibocsátótól már nem szerezhető vissza.

Sokszor előfordul, hogy nehéz megítélni, egy termékeladásra vagy szolgáltatásra az egyenes adózás vagy a fordított adózás szabályait kell-e épp alkalmazni.

Ha a vállalkozás az egyenes adózás szabályait alkalmazza (azaz áfával növelt értékű számlát fogad be), de később az adóhatóság úgy látja, hogy a fordított adó szabályokat kellett volna alkalmazni, akkor a vállalkozás már az áfát nem vonhatja le, vagyis károsodik. Ugyan ilyen esetekben a vállalkozás a számlakibocsátótól visszakérheti az áfát, ha közben a számlakibocsátó vállalkozás megszűnt vagy fizetésképtelen, akkor ezzel újabb nehézségekbe ütközik.

Ebben segít a különös adóvisszatérítés, melynek köszönhetően 2020-tól az adóhatóság az áfát egy peren kívüli eljárásban vissza fogja adni.

Mikor jár a visszatérítést?

Az új szabályok értelmében az adóalany akkor kérelmezheti az általa megfizetett áfa összegének visszatérítését, ha az neki fel nem róható okból, az adósemlegesség elvébe ütközően, más módon nem térült vagy térül meg.

A kérelmet az állami adóhatósághoz írásban kell előterjeszteni, legkésőbb 6 hónappal az adómegállapításhoz való jog elévülését megelőzően. A kérelemről a NAV a beérkezéstől számított 6 hónapon belül dönt, és az áfa visszatérítését akkor engedélyezi, ha a visszatérítés alapjául szolgáló adó a költségvetés felé megfizetésre került.

Azzal kapcsolatban azonban, hogy a szabály hogyan fog működni a gyakorlatban, vannak még bizonytalanságok (pl. nem tisztázott, hogy mit kell tenni vevői oldalon, hogy a más módon meg nem térülésre hivatkozni lehessen).

Az Európai Unió Bírósága már év közben kimondta, hogy az adósemlegesség elve miatt a tévesen felszámított adó visszakövetelését akkor is lehetővé kell tenni, ha annak visszatérítése már a számlakibocsátótól nem várható. Az adósemlegesség elve ugyanis kizárja, hogy egy adott ügylet áfakezelése kapcsán kerüljenek gazdasági szereplők versenyhátrányba.

A 2020-tól alkalmazható különös adóvisszatérítés pontosan az adósemlegességre hivatkozással teszi lehetővé az ilyen igényekkel az adóhatóság felé fordulást.

Previous
Previous

Létezik 0%-os túlóra?

Next
Next

Munkavállaló díjazása munkavégzés hiányában