Nyugdíj melletti munkavégzés és közteher-viselés
Összefoglaló az öregségi nyugdíj, a nők kedvezményes nyugdíja és a korhatár előtti ellátások mellett végzett munka esetén az ellátott személyt és foglalkoztatóját terhelő közterhekről.
A nyugellátás melletti munkavégzést két csoportra lehet osztani:
a) saját jogú nyugdíjasok
b) korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülők
Ezen felül elkülönítendőek a munkaviszonyban (illetve hasonló jogviszonyokban) történő foglalkoztatás és a vállalkozási jogviszonyban végzett keresőtevékenység szabályai.
1. Munkaviszony
a) Saját jogú nyugdíjasok
Saját jogú nyugdíjas az a személy, aki: öregségi nyugdíjat vagy rehabilitációs járadékot kap, illetve a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), egyházi jogi személytől nyugdíjban vagy növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek, illetve az EGT-állam jogszabályai alkalmazásával saját jogú öregségi nyugdíjban részesül.
A saját jogú nyugdíjas munkavégzésekor a versenyszférában semmilyen korlátozás (korhatár, jövedelemhatár, munkaidő-korlát) nincs.
Míg a közszférában dolgozó saját jogú nyugdíjas nyugdíjának folyósítását mindaddig szüneteltetik, amíg e jogviszonya fennáll.
Azaz az öregségi nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell, ha a nyugdíjas:
közalkalmazotti jogviszonyban;
kormányzati szolgálati jogviszonyban;
állami vezetői szolgálati jogviszonyban;
közszolgálati jogviszonyban;
bírói szolgálati viszonyban;
igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszonyban;
ügyészségi szolgálati viszonyban;
fegyveres szervvel hivatásos szolgálati viszonyban;
vagy a Magyar Honvédséggel szerződéses vagy hivatásos szolgálati viszonyban áll.
A saját jogú nyugdíjas munkaviszonya esetén fizetendő közterhek
Saját jogú nyugdíjas munkaviszonyban történő foglalkoztatása esetén a munkáltatónak meg kell fizetnie
a 27 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adót;
és az 1,5%-os szakképzési hozzájárulást.
A nyugdíjasnak munkabére alapján le kell rónia:
15% személyi jövedelemadót;
4% természetbeni egészségbiztosítási járulékot;
10% nyugdíjjárulékot;
illetve, amennyiben a nyugdíj folyósítása szünetel (például azért, mert a közszférában kezd el dolgozni), a saját jogú nyugdíjas foglalkoztatott köteles 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulékot is fizetni.
A saját jogú nyugdíjasnak semmilyen esetben sem kell megfizetnie a 1,5% munkaerő-piaci járulékot.
b) Nők kedvezményes nyugdíjában, illetve korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülők munkavégzése esetén fizetendő közterhek
Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt az e kategóriák valamelyikébe tartozó személy munkavégzése esetén a következő rendelkezéseket kell alkalmazni:
Amíg az ellátásban részesülő személy adott évi keresete nem éri el a törvényben meghatározott éves keretösszeget (amely a tárgyév első napján érvényes minimálbér összegének a 18-szorosa, azaz idén 111.000 Ft x 18 = 1.998.000 Ft), addig a kereset mellett a nyugellátás is korlátozás nélkül felvehető.
Ha a kereset meghaladja ezt az éves keretösszeget, a következő hónap első napjától a tárgyév végéig (de legfeljebb az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig) szüneteltetni kell az ellátás folyósítását.
Amennyiben a keretösszeget decemberben lépi túl a nyugdíjas/korhatár előtti ellátott munkavállaló, akkor vissza kell fizetnie a decemberi nyugellátást/korhatár előtti ellátást.
Az 55 év feletti munkavállaló bruttó munkabére, de legfeljebb 100 ezer forint után
a foglalkoztató 14,5 százalék szociális hozzájárulási adókedvezményt vehet igénybe (vagyis ilyen esetben a 100 ezer forint bruttó bérig fizetendő szocho csak 27% - 14,5% = 12,5%).
Emellett 100 ezer forint bruttó bérig mentesül a szakképzési hozzájárulás fizetése alól is.
Abban hónapban, amikor a munkavállaló az 55. életévét betölti, a kedvezmény már egész hónapra érvényesíthető.
A munkaviszonyból származó jövedelmet e kategóriákban minden (a munkabéreket szokásosan terhelő) elvonás érinti:
a munkáltatót terheli:
27% szociális hozzájárulási adó;
1,5% szakképzési hozzájárulás,
a munkavállalót terheli:
15% szja;
10% nyugdíjjárulék;
4% természetbeni egészségbiztosítási járulék;
3% pénzbeni egészségbiztosítási járulék;
1,5% munkaerő-piaci járulék.
Kedvezményt csak a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő hölgyek kapnak: nekik - a saját jogú öregségi nyugdíjashoz hasonlóan - szintén nem kell megfizetniük a 3 % pénzbeli egészségbiztosítási járulékot (kivéve, ha szünetel a nyugdíj folyósítása), illetve az 1,5 %-os munkaerő-piaci járulékot.
2. Vállalkozási jogviszony
Kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak minősül az az egyéni, illetve társas vállalkozó, aki vállalkozói tevékenységet:
saját jogú nyugdíjasként folytat, továbbá
az az özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó saját maga, illetve társas vállalkozó után a társas vállalkozás idén havi 7.050 Ft (napi 235 Ft) egészségügyi szolgáltatási járulékot, a vállalkozó pedig 10% nyugdíjjárulékot fizet (a nyugdíjjárulék alapját képező vállalkozói jövedelme alapján).
Ez a katás vállalkozóra nem vonatkozik, ő kiegészítő tevékenysége után 25 ezer Ft tételes adót fizet.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett magánszemélynek az adóhatósághoz kell bejelentkeznie a ’T1011-es adatlap kitöltésével.
A kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülő társas vállalkozó után nem kell a társaságnak szociális hozzájárulási adót fizetni.
Azok az egyéni és társas vállalkozók, akik korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülnek, e tekintetben nem minősülnek saját jogú nyugdíjasnak (addig, amíg el nem érik a rájuk irányadó nyugdíjkorhatárt). Ha az ilyen vállalkozó nem áll más jogviszonyban, főfoglalkozású egyéni vállalkozóként köteles megfizetni a közterheket.
A nők kedvezményes nyugdíja viszont saját jogú teljes öregségi nyugdíj, így a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő vállalkozó hölgyek is kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak minősülnek.
A kiegészítő tevékenység alapján a nyugdíjjárulékot:
a társas vállalkozó a személyes közreműködése alapján kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelem;
az egyéni vállalkozó a vállalkozói kivét;
az átalányadózó egyéni vállalkozó az átalányban megállapított jövedelem
az egyszerűsített vállalkozói adózást választó kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó pedig az eva-törvényben meghatározott adóalap 10 százaléka után
fizeti meg.
Ha a kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülő egyéni vagy társas vállalkozó a kisadózók tételes adóját (kata) választja, akkor kisadózóként havi 25.000 Ft tételes adót kell lerónia, amivel eleget tesz a járulékfizetési kötelezettségének is.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék összege a kivett jövedelemtől független.
Amennyiben egy kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó heti 36 órát elérő munkaviszonyban is dolgozik – amely több munkaviszonyból is összeadódhat –, akkor a vállalkozásnak nem kell megfizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot.
Ha a kiegészítő tevékenységet egyidejűleg több jogviszonyban is folytatja a vállalkozó, akkor az egészségügyi szolgáltatási járulékot csak egy jogviszonyban kell megfizetni.
Ha a kiegészítő tevékenységet folytató egyben kisadózó vállalkozóként is dolgozik, akkor a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozásából kivett jövedelmet csak 10% nyugdíjjárulék terheli.
Nyugdíjnövelés
A saját jogú nyugellátásban részesülő személy nyugellátását kérelemre saját jogú nyugdíjasként történt foglalkoztatása, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenysége alapján a naptári évben elért, nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem összege egytizenketted részének 0,5 százalékával növelni kell.
A növelést a nyugdíjbiztosító azonban nem intézi hivatalból. Az erre irányuló kérelmet a nyugdíjasnak kell írásban benyújtott kérelemben igényelnie. Ezta növelést legkorábban a kereset, jövedelem megszerzését követő naptári évben lehet benyújtani az e célra rendszeresített nyomtatványon a lakóhely szerint illetékes kormányhivatal nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz. A kérelemhez csatolni kell a naptári évben elért nyugdíjjárulék köteles keresetre, jövedelemre vonatkozó igazolásokat.