Őstermelők szochója: nincs összhang a bevallási szabályok között
A mezőgazdasági őstermelők szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettségére vonatkozó előírások számos ellentmondást tartalmaznak - így jelenleg ezek tisztázása és egyeztetése folyik.
Általánosságban elmondható, hogy nincs összhang
a bevallás;
a jogszabály;
illetve a január elején a NAV honlapján megjelent őstermelő magánszemély adózásának alapvető szabályait taglaló információs füzet tartalma között.
Csak egy példa az ellentmondásra:
A szociális hozzájárulási adóról (szocho) szóló törvény 22. szakasza általánosan kimondja, hogy a mezőgazdasági őstermelő az adót negyedévente állapítja meg, és azt az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései szerinti adattartalommal, a negyedévet követő hónap 12-éig elektronikus úton vallja be és fizeti meg.
Ezzel szemben az információs füzet a kistermelő és nem biztosított mezőgazdasági őstermelő esetében nem beszél negyedéves szochobevallásról, csak előlegfizetésről, amit az szja-bevallásban kell rendezni.
A szochotörvény 7. paragrafus (3) bekezdésének a) pontja szerint a kistermelőnek az adóelőleg-alap számításánál figyelembe veendő jövedelem alapul vételével kell megállapítania a szociális hozzájárulási adó összegét, miközben az szja-törvény 47. paragrafusának (4) bekezdése értelmében nem kell adóelőleg-alapot megállapítani az őstermelői tevékenységből származó bevétel esetén, amíg annak összege az adóév elejétől összesítve az adóévben nem haladja meg a nemleges bevallási nyilatkozat megtételére jogosító összeghatárt.
De hasonlóan tisztázatlan az adóelőleg-alap számításának szükségessége a szociális hozzájárulási adó megállapításánál, illetve az akár veszteséges őstermelő esetében a szociális hozzájárulási adó megfizetése alól való mentesülés feltételei, mely a bevétel és a költségek eltérő időszakban történő jelentkezése miatt fontos kérdés.