Nyaralás céges költségen

Nyaralás céges költségen? Megnéztük a kapcsolódó költségeket és terheket!

A foglalkoztatók többféle formában segítik a munkavállalóik nyaralását: még most is akadnak olyan cégek, amelyek saját nyaralójukban látják vendégül dolgozóikat, mások nyaralókat, apartmanokat bérelnek számukra, de előfordul az is, hogy incentive utat kapnak a legjobb teljesítményt nyújtók, netán ez egyes beosztásokhoz kötődő járandóság egy-egy motivációs céllal szervezett utazás.

Felmerül azonban a kérdés: ezeknek az utaknak a költségei elszámolhatóak-e részben vagy egészben céges költségként? Ugyan adómentesen semmiképpen sem, sokan mégis megteszik: csapatépítő tréningnek, üzleti útnak, kiküldetésnek álcázva vagy adómentes jutalomként elszámolva ezeket az utakat.

2019. január 1-jétől még annak a lehetősége is megszűnt, hogy a munkáltató a belső szabályzata alapján, vagy minden munkavállaló részére azonos feltételekkel és módon adhasson egyes meghatározott juttatásként gyakorlatilag bármilyen szolgáltatást (utazást) kedvező közteher mellett. Jutalmazni lehet, de csak adófizetés mellett.

Van azonban néhány, a dolgozók nyaralását vagy azt is elősegítő juttatás:

Családi kirándulás céges autóval

  • A céges autó ingyenes használatának közvetlen költsége mindenki számára adómentes. (Azaz a magánszemélynek nem keletkezik adóköteles bevétele, de kifejezetten erre tekintettel a munkáltatójának sem, hiszen éppen ezért fizeti a cégautóadót). Személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó és egyéni járulékok fizetésének kötelezettségével tehát nem kell kalkulálni.

  • A Tao. tv. 3. számú mellékletének B) fejezete alapján (így a Kat. tv. szerint is) a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő költségnek, ráfordításnak minősül a cégautó használata, fenntartása és üzemeltetése révén felmerült költség, ráfordítás, ideértve az azzal összefüggő, törvényen alapuló, az államháztartás valamely alrendszere számára történő kötelező befizetést is, függetlenül attól, hogy megvalósul-e a magáncélú használat. Annak nincs jelentősége a költségelszámolás szempontjából, hogy belföldön, vagy külföldön merül-e fel az üzemeltetés költsége.

  • Az üzemanyag-tankolás költsége akkor számolható el költségként, ha az erről szóló számla a társaság nevére szól.

A céges tulajdonú és a bérelt üdülő

Sok munkáltató rendelkezik saját tulajdonú üdülővel, akinek ilyen nincs, az akár bérelni szokott.

  • Adózás szempontjából közömbös, hogy az üdülő belföldön, Európában vagy távoli tájakon található. A munkavállaló minden esetben ingyenes természetbeni juttatást kap, amely a munkabér közterheit viseli.

  • Fontos tudni, hogy a tulajdonosok és dolgozók üdülőhasználatának vonatkozásában is áfafizetésére kötelezett a foglalkoztató még akkor is, ha nem kért térítést az igénybevevőktől az üdülő használatáért. (Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha például a munkáltató a tulajdonában lévő hajón biztosít ingyenes használatot a dolgozóinak).

  • Ha a nyaraló/hajó tulajdonosa, bérlője üzleti partnereinek biztosít pihenési, kikapcsolódási lehetőséget, abban az esetben a felmerülő költség üzleti ajándéknak minősül, amely az Szja tv. 70. §-a alá tartozik.

A cég által finanszírozott nyaralás

  • Ha olyan utazásról van szó, amely adóköteles, akkor a magánszemély munkaviszony keretében nem pénzbeni juttatást kap (például a cég befizeti dolgozóját egy tengerparti utazásra) , akkor ezt munkaviszonyból származó pénzjövedelemként kell kezelni. Ráadásul a nyaralási költség nettó bérként kezelendő, vagyis 0,665-tel elosztva fel kell bruttósítani azt, majd a bruttó összeg után szükséges a közterheket megállapítani.

  • Az üzleti partnereknek biztosított utazás üzleti ajándéknak minősül és ennek közterheit viseli.

Previous
Previous

Katások nyugdíja: így számít a szolgálati időnél, hogy ki, mennyit adózik

Next
Next

Duplájára nőhet az apasági szabadság