Számszerű előnyökkel is jár a megváltozott munkaképességű emberek alkalmazása
A megváltozott munkaképességű vagy fogyatékossággal élő emberek alkalmazása számos okból jelenthet előnyös következményeket a munkáltató számára. Ezek közül pedig a rehabilitációs hozzájárulás csökkenése, a szocho-kedvezmény, a szakképzési hozzájárulás alóli mentesség, a kommunikálható társadalmi felelősségvállalás, az erősebb csapatszellem, a megújuló szervezeti kultúra csak néhány példa.
Magyarországon évről évre nő a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási aránya, azonban még így is jóval az európai átlag alatt teljesítünk.
Ugyan egyre több cég nyújt lehetőséget sérült emberek számára munkavégzésre, a többség még mindig nem foglalkoztat megváltozott munkaképességűeket. Pedig alkalmazásuknak anyagi és monetárisan nem mérhető, de kifizetődő (például márkaérték növekedése, fluktuáció csökkenése) előnyei is vannak.
Rehabilitációs hozzájárulás
Ezt minden olyan cég köteles befizetni, ahol a munkavállalók száma meghaladja a 25 főt, de a megváltozott munkaképességűek aránya nem éri el a létszám 5 százalékát.
A cég által befizetendő összeg a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló minimálbérének kilencszerese/fő/év. Ez 2020-as minimálbérrel számolva 1 449 000 forint/fő/év költséget jelent. A teljes összeget a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám és a rehabilitációs hozzájárulás szorzata adja. A munkaadó maga állapítja meg, vallja és fizeti be az állami adóhatóságnak.
Megváltozott munkaképességű emberek alkalmazásával a hozzájárulás mértéke csökkenthető vagy teljes egészében elkerülhető.
Szociális hozzájárulás
Ebből is kedvezményt igényelhetnek a cégek, akik alkalmaznak olyan munkavállalót, akinek maximum 60 százalékos egészségi állapota van (vagy rokkantsági rehabilitációs ellátásban részesül).
Ha a vállalat érvényesíti ezt a 17,5 százalékos mértékű adókedvezményt, akkor a szakképzési hozzájárulást sem kell megfizetnie.
A kiemelt példák mellett a számokkal nem mérhető pozitívumok sem elhanyagolhatóak
Elkötelezett és motivált munkaerő: a megváltozott munkaképességű emberek élenjárnak a ledolgozott napok számát illetően. Alapos felkészítés és betanítás után a termelékenységük ugyanakkora, mint a többi munkatársé.
Lojalitás: Jóval nehezebben találnak munkahelyet, így, ha képességeiknek megfelelő munkát kapnak, erősen elköteleződnek, lojálisak lesznek a céghez, így csökken a fluktuáció.
Szigorúan betartják a munkahelyi és védelmi előírásokat, monotóniatűrésük nagyobb, kevesebb munkahelyi balesetet okoznak.
Növekvő szervezettség a cégen belül: Amiatt, hogy a megváltozott munkaképességű ember felvétele során a szervezetben változások mennek végbe, a cég szervezettsége is nő, valamint új problémamegoldó készségeket honosíthatnak meg vállalaton belül és a befogadásuk közösségépítő hatású.