Négy járulékfajta olvad a társadalombiztosítási járulékba

2020. július 1-től több változást is kilátásba helyezett a Pénzügyminisztérium - többek között négy járulékfajta olvad a társadalombiztosítási járulékba; minden dolgozó nyugdíjast megillet majd a járulékmentesség; továbbá a gyermekes családok számára még kedvezőbbé válik a gyermekek után járó családi kedvezmény.


Egységes járulék bevezetése

2020. július 1-től a nyugdíjjárulék, a természetbeni és a pénzbeli egészségbiztosítási járulék, valamint a munkaerőpiaci járulék olvad össze az új, egységes társadalombiztosítási járulékba, melynek mértéke 18,5 százalék lesz.

De mit is jelent ez?

  • Az adórendszer jelentős egyszerűsítését.

  • Az egységes járulék bevezetésének köszönhetően az őstermelők, illetve a megbízási jogviszonyban dolgozók munkaerőpiaci ellátásokra való jogosultságot is szereznek július 1. után.

  • A jelentős bürokratikus tehercsökkentés mellett több adócsökkentést is hoz az új járulék: a vállalkozók évi 7,5 milliárd forintot spórolnak azzal, hogy enyhülnek a minimum-járulékalap szabályok. Míg jelenleg az egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot legalább a minimálbér másfélszerese után fizetik meg, addig 2020. július 1-től a minimálbér után.

Járulékmentesség a dolgozó nyugdíjasoknak

Jelenleg csak a munkajogviszonyban álló nyugdíjasokra érvényes az a kedvező szabály, mely szerint bérüket csak a 15 százalékos szja terheli. Július 1. után minden dolgozó nyugdíjast megillet a járulékmentesség. A kormány számításai szerint a szabály kiterjesztése évente összességében mintegy 20 milliárd forintot hagy az érintetteknél.


Kedvezőbb feltételek a gyermekek után járó családi kedvezményben

Jelenleg a 1,5 százalékos munkaerőpiaci járulékból nem lehet levonni a kedvezményt, de július 1. után már a teljes, 18,5 százalékos mértékű társadalombiztosítási járulék terhére érvényesíthető lesz a családi kedvezmény.

A tárca közleménye szerint 2020-ban minden idők legmagasabb összegét, 380 milliárd forintot hagy a kormány adókedvezmény révén a gyermekes családoknál. Ezt az összeget évente további egymilliárd forinttal növeli a július 1-től hatályba lépő szabály.

További változások július 1-től

Elindult az online számlázás rendszere, mely a gazdaságfehérítésen túl biztosítja azt is, hogy július 1-től a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) már nem csak a 100 ezer forintos áfaösszeget elérő számlák adatait fogja látni online, hanem a belföldi áfa alanyok részére kiállított számlákat is, vagyis lényegében minden vállalkozói számlát, 2021. január 1-től pedig a magánszemélyek részére kiállítottakat is.

Két további intézkedés is segíti jövőre a gazdaság fehérítését:

  • 2020. július 1-től számlát, illetve nyugtát kell kiállítani az áfamentes ügyletek nagy részéről is (például a magán-egészségügyi, fogorvosi, oktatási szolgáltatásról és az ingatlanértékesítésről is).

  • Emellett tizenöt napról nyolc napra csökken a számlakibocsátásra nyitva álló határidő.

Previous
Previous

Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Konstrukció

Next
Next

Bizonytalanságok az adományok körül