Őszi adócsomag 2023 – áfát érintő változások

2023. november 21-én fogadta el a Parlament a 2024. és 2025. évi adótörvény változtatásait tartalmazó őszi adócsomagot. Az alábbiakban az általános forgalmi adót érintő változtatásokat gyűjtöttük össze.

Online rendezvények teljesítési helye (tervezett hatályba lépés: 2025. január 1-től)

A klasszikus értelemben vett, adóalanyok részére rendezvényre történő belépést biztosító szolgáltatás teljesítési helye az a hely, ahol az adott rendezvényt ténylegesen megrendezik.

A törvénymódosítás az alábbi pontosítást mondja ki: amennyiben a rendezvényen történő részvétel virtuális módon történik, nem alkalmazandó a fenti teljesítési hely szabály. Eszerint a főszabály alapján kell vizsgálni a virtuális események teljesítési helyét.

Ez alapján az online rendezvények esetében a teljesítés helye az, ahol a szolgáltatást igénybe vevő nem adóalany letelepedett, letelepedés hiányában pedig ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van.

A B2C (magánszemélyeknek történő) rendezvényszervezés kapcsán tehát a teljesítési helyet a magánszemély letelepedettsége határozza meg. Az ilyen típusú jegyértékesítésekről a szervező az Európai Unióban letelepedett vevők esetében így akár az OSS rendszeren keresztül is nyújthat be bevallást, ellenkező esetben be kell regisztrálnia minden egyes tagállamban, amely a fenti vevőkör alapján érintett lehet. 


Új adómentességek és kedvezményes áfa-kulcsú termékek 2024. január 1-től

  • A módosítás pontosítja, hogy az adómentesség a humán fogorvosi, fogtechnikusi tevékenységet végző által – ilyen minőségében – teljesített szolgáltatásnyújtás és fogászati protézis értékesítésére vonatkozik.

  • Ezen kívül adómentes lesz a hatósági engedéllyel végzett sérült- vagy betegszállítás, a speciálisan e célra felszerelt közlekedési eszközökben.

  • Kedvezményes 18 %-os kulcs alá kerül a desszert jellegű sajtkészítmény (közismert néven: túró rudi),valamint 5 %-os kulcs alá kerül az egyes művészeti alkotások importja.


Építési-szerelési szolgáltatások: definíció és bővülő nyilatkozattételi kötelezettség (tervezett hatályba lépés: 2024. január 1-től)

Az ilyen típusú szolgáltatásokat a módosítás alapján „ingatlanra vonatkozó tevékenység” megnevezéssel látja el az Áfa tv. Ide tartozik az ingatlan létrehozatala, bővítése, átalakítása, bontással történő megszüntetése és rendeltetésének megváltoztatása. 

Az ingatlanra vonatkozó tevékenységek esetében az adót a szolgáltatás igénybevevője fizeti, tehát fordított adózás alkalmazandó, amennyiben a tevékenység hatósági engedélyhez vagy hatósághoz történő bejelentéshez kötött, és erről a tényről a szolgáltatást igénybevevő adóalany előzetesen és írásban köteles nyilatkozni.

Azonban, ha az engedély vagy bejelentés a szolgáltatásnyújtó által végzett, ingatlanra vonatkozó tevékenységhez kapcsolódik, a nyilatkozattétel a szolgáltatás nyújtóját terheli a szolgáltatás igénybevevője felé. Tehát az ilyen típusú szolgáltatásoknál a nyilatkozattétel terhelheti a szolgáltatás nyújtóját is, ha az ő tevékenységéhez kapcsolódik az engedély -, vagy bejelentési kötelezettség.


Nyugta és e-nyugta 2025-től

2025-től bevezetésre kerül az e-nyugta és az e-pénztárgép. Az e-nyugta a nyugtatárba való beérkezéssel minősül kibocsátottnak. E-nyugta esetén a bizonylaton - többek között - szerepelnie kell az alábbiaknak:

  • az értékesített termék megnevezése, globális kereskedelmi áruazonosító száma, amennyiben azzal rendelkezik, továbbá mennyisége;

  • a nyújtott szolgáltatás megnevezése, továbbá mennyisége, feltéve, hogy az természetes mértékegységben kifejezhető;

  • az alkalmazott adómértéknek megfelelő, bruttó összeghez képest számolt áfa százalék;

  • adómentes ügylet esetében egyértelmű utalás arra, hogy a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása mentes az adó alól;

  • a „különbözet szerinti szabályozás - használt cikkek” vagy a „különbözet szerinti szabályozás műalkotások”, vagy a „különbözet szerinti szabályozás - gyűjteménydarabok és régiségek” kifejezések közül a megfelelő kifejezés, a használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség értékesítése esetében.


Bevezetésre kerül a nyugtával egy tekintet alá eső okirat fogalma az áfa-törvényhez

Számlához hasonlóan a nyugtát is lehet – kibocsátást követően – módosítani.

Nyugtával egy tekintet alá esik minden más, a nyugtától eltérő okirat is, amely tartalmazza a nyugta kötelező adatait és kétséget kizáróan az adott nyugtára hivatkozva, annak adattartalmát módosítja.

A nyugtával egy tekintet alá eső okirat tartalma hasonlít a számlával egy tekintet alá eső okirat tartalmára, így például többek között tartalmaznia kell a hivatkozás arra a nyugtára, amelynek adattartalmát az okirat módosítja.

E-nyugta esetében a kibocsátott e-nyugtát a vevő a nyugtatárban érheti el vevői alkalmazás segítségével. A vevő kérésére papír alapú másolatot kell adni az e-nyugtáról.

Az e-pénztárgéppel kiállított nyugták, nyugtával egy tekintet alá eső okiratok, számlák, és számlával egy tekintet alá eső okiratok, azok kiállításával egyidejűleg, rendszeresen adatot kell szolgáltatni az adóhatóság részére.


Bővül az egyszerűsített számla alkalmazásának lehetősége (tervezett hatályba lépés: 2025. január 1-től)

A jogszabály szerint kibocsátható egyszerűsített számla egyszerűsített adattartalommal abban az esetben is, ha az alanyi adómentes adóalany állít ki számlát ilyen minőségében. 


Változások az áfa bevallási kötelezettségben

A klasszikus nyomtatvány alapú bevallás mellett megjelenik a NAV által készített tervezet és a gépi interface által benyújtott adatokon alapuló bevallástervezet (tervezett hatályba lépés: 2024. január 1-től)

Az áfa bevallás benyújtási kötelezettségnek az adót önadózással megállapító adóalany a módosítás alapján nem csak az Adózás rendjéről szóló törvény szerinti nyomtatvány benyújtása útján, de a NAV által az elektronikus felületen rendelkezésre bocsátott bevallástervezet jóváhagyásával is eleget tehet.

Azaz háromféleképp teljesítheti bevallási kötelezettségét:

  • nyomtatvány benyújtásával;

  • a NAV által elkészített bevallástervezet jóváhagyásával;

  • gépi interface alkalmazásával a NAV részére továbbított adatok alapján, a NAV által elkészített bevallástervezet jóváhagyásával.

Aki a NAV általi bevallástervezet, vagy a gépi interface-en küldött adatok alapján összeállított bevallástervezet útján nyújtja be e-áfa bevallását mentesül a belföldi összesítő jelentés benyújtása alól. 

Átalakul az alanyi adómentesség keretrendszere (tervezett hatályba lépés: 2025. január 1-től)

A tervezet alapján a belföldön letelepedett adóalany jogosult a Közösség más tagállamaiban is alanyi adómentességet választani, amennyiben az adott naptári évben, illetve az azt megelőző naptári évben is megfelel a kapcsolódó feltételeknek, tehát sem a tagállami árbevétele, sem az uniós árbevétele nem haladja meg a megszabott értékhatárt. A szabályok és feltételek érvényesek a külföldi letelepedettségű adóalanyra is, amennyiben belföldön választana alanyi adómentes státuszt.

Árrés adózás (tervezett hatályba lépés: 2025. január 1-től)

A belföldön letelepedett viszonteladó használhat árrés adózást akkor is, ha a műalkotást egy viszonteladónak nem minősülő adóalanytól szerzi be közvetlenül. Ennek feltétele, hogy az érintett műalkotás, gyűjteménydarab, vagy régiség viszonteladó részére történő értékesítésére; vagy viszonteladó általi importjára a normál adómérték legyen alkalmazandó.


Previous
Previous

Emelkedik a minimálbér december 1-től

Next
Next

Őszi adócsomag 2023 - TAO, KIVA és nemzetközi adózást érintő változások