Külföldiek magyarországi munkavállalásának engedélyezése

Milyen kritériumoknak kell megfelelnie a külföldi álláskeresőknek hazánkban és milyen dokumentumok szükségesek a foglalkoztatás engedélyezésének elindításához? Alábbi cikkünkben ezt vesszük sorra.

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) alapján a harmadik országbeli állampolgár – a jogszabályokban meghatározott kivételekkel – a Magyar Köztársaság területén csak az állami foglalkoztatási szerv által kiállított engedély vagy a magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás és tartózkodás céljából kiállított engedély alapján vállalhat munkát.

Az engedélyezési eljárás, valamint bejelentés kérdéseiről részletes szabályozást – az Flt. felhatalmazása alapján – az alábbi jogszabályok tartalmazzák:

  • a Magyar Köztársaság által a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek tekintetében alkalmazott, a munkaerő szabad áramlásával összefüggő átmeneti szabályokról szóló 355/2007. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.rendelet)

  • a harmadik országbeli állampolgárok Magyar Köztársaság területén történő engedélymentes foglalkozatásának szabályairól szóló 355/2009. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Harmr.), illetve

  • a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásának engedélyezéséről szóló 16/2010. (V.13.) SZMM rendelet (a továbbiakban: SZMM rendelet).

Nincs szükség engedélyre

  • a külön jogszabály szerint menekültként, oltalmazottként vagy menedékesként elismert, továbbá a bevándorolt vagy letelepedett jogállású személy magyarországi munkavégzéséhez, továbbá

  • a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy magyarországi munkavégzéséhez

  • a Harmr. 2. § (1) bekezdése alapján engedélymentes személyek magyarországi foglalkoztatása, illetve

  • az engedélymentességet megalapozó további körülmények, tények alapján foglalkoztatott személyek magyarországi munkavégzése esetében.


Az engedélymentesség és annak bejelentése

2009. január 1-jétől az EGT állampolgárok és családtagjaik (családtag: az EGT állampolgár házastársa, az EGT állampolgár- és/vagy házastársa által eltartott vagy 21 évnél fiatalabb leszármazója, valamint az EGT állampolgár- és/vagy házastársa által eltartott felmenője) magyarországi munkavállalása engedélymentes.

EGT-állampolgár: az Európai Unió tagállama és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam polgárának, továbbá az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján a szabad mozgás és tartózkodás joga tekintetében az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállású személy.


A foglalkoztató azonban köteles a foglalkoztatás helye szerint illetékes munkaügyi központnak bejelenteni a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy, valamint azon személy foglalkoztatását, akinek magyarországi foglalkoztatásához az Flt. végrehajtására kiadott HarmR., valamint a KormR. alapján nincs szükség engedélyre.

A foglalkoztatás kezdő időpontját legkésőbb a foglalkoztatás megkezdésének napján, a foglalkoztatás megszűnését az azt követő napon kell bejelenteni.

A bejelentés tartalmazza:

  • foglalkoztatottak számát,

  • életkorát,

  • iskolai végzettségét,

  • állampolgárságát,

  • munkakörének FEOR számát,

  • a foglalkoztatási jogviszony formáját,

  • hozzátartozó esetében a hozzátartozói jogállás megjelölését,

  • a foglalkoztató statisztikai törzsszámát,

  • továbbá arra vonatkozó adatot, hogy a foglalkoztatási jogviszony létrejött-e vagy megszűnt.

A munkaügyi központ igazolja a bejelentés teljesítését, és a bejelentett adatokról nyilvántartást vezet.

A foglalkoztató köteles a bejelentés tárgyát képező foglalkoztatási jogviszony létesítéséről és megszűnéséről szóló dokumentumot és igazolást a foglalkoztatási jogviszony megszűnését követő három évig megőrizni, és az ellenőrzés során bemutatni. A bejelentési kötelezettség teljesítése, illetőleg annak igazolása nem feltétele a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésének, illetőleg az annak alapján végzett tevékenység megkezdésének, de annak elmulasztása 5.000–500.000 forintig terjedő rendbírsággal sújtandó.

Engedélyköteles foglalkoztatás esetén az engedély iránti kérelmet a foglalkoztató nyújtja be, melyhez a szükséges formanyomtatványok a munkaügyi központok kirendeltségein szerezhetők be.

Previous
Previous

Adóváltozások 2024 - Egyéb adónemek

Next
Next

Állandó telephely kapcsolt vállalkozás esetén