Így pótolhatjuk a TB kiskönyvet

Munkavállalóként a munkaviszony egyik legfontosabb tényezője a biztosítási jogviszony. A társadalombiztosítási jogviszonyt az OEP igazolvány - más néven a TB kiskönyv - igazolja, amelyet a munkaviszony kezdetekor le kell adni a munkáltatónak, a végén pedig a foglalkoztatónak vissza kell adnia. De mi a teendő, ha elvész a TB kiskönyv? 

A magyar társadalombiztosításban való részvétel meghatározott szabályok szerint kötelező, mert ennek alapján lehet jogot szerezni egyes társadalombiztosítási ellátásokra. Többek között az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak igénybevételéhez a biztosítási időt is csak eredeti igazolvánnyal lehet igazolni.

Az OEP igazolvány számos okból fontos: szükség lehet rá például táppénz, anyasági ellátás vagy nyugdíj megállapításakor, de fontos szerepet játszik az álláskeresési járadék megállapításában is, mert igazolja a biztosítási jogviszonyt és az ellátásra való jogosultságot. Az ellátásra való jogosultság illetve az ellátás összegének megállapításánál kiemelkedő jelentősége van az előzetes biztosításban töltött időtartamoknak.


A jogszabályok részletesen előírják az igazolvánnyal kapcsolatos teendőket:

  • A munkáltató köteles az OEP igazolványt naprakészen vezetni, és minden változást bejelenteni az adóhatóságnak. Ha ezt elmulasztja, akkor bírság fizetésére kötelezhető.

  • A munkavállalónak, amennyiben elveszik vagy megrongálódik a TB kiskönyv, akkor azt haladéktalanul jelezni kell a munkáltatónak, aki új igazolványt állít ki. 

  • Munkahelyváltás esetén az előző munkáltatónktól át kell vennünk az OEP igazolványt, és át kell adnunk az új munkáltatónknak. Az átvett nyomtatványba három napon belül be kell jegyezni az újabb biztosítási jogviszony kezdetét, és azt a jogviszony megszűnéséig meg kell őrizni a foglalkoztatónál.

  • A munkaviszony megszüntetésekor az utolsó munkában töltött napon, vagy legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell adni a jogszabályokban előírt igazolásokat, köztük a TB kiskönyvet is. Az igazolások kiadása iránti igény munkajogi igénynek minősül, ami bírói útra tartozik, peres úton érvényesíthető, ha a munkáltató nem tesz eleget ezen kötelezettségének.

Új munkaviszony - egyben új biztosítási jogviszony- létesítésének egyébként nem akadálya a TB kiskönyv hiánya. Azonban az új munkáltatónak kötelessége nyilatkoztatni a munkavállalót annak hiányáról.


Az elveszett kiskönyv pótlása

Papír/nyomtatványboltban vásárolható új kiskönyv. Amennyiben a korábbi munkáltatók a jogszabálynak megfelelően töltötték ki a TB kiskönyvet és jelentették be a munkavállalót, úgy a bejelentésnek szerepelnie kell valamely, a társadalombiztosítással kapcsolatos hivatalos nyilvántartásban. Az adatok pótlásával kapcsolatban elsősorban az egyén a lakóhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz fordulhat segítségért, ha itt nem jár sikerrel, akkor a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő Jogi osztályán kérhet segítséget.

Az összes munka- és biztosítási jogviszony elektronikusan is lekérdezhető ügyfélkapu segítségével. 

Previous
Previous

ÁFA bevallás gyakorisága 2024-ben

Next
Next

Szülés után felhalmozódott szabadság