Szülés után felhalmozódott szabadság
A szülési szabadságon lévő munkavállalónak felhalmozódik a ki nem adott szabadsága - cikkünkben e szabadságok kiadásának szabályozását vesszük sorra.
A dolgozót az igénybe vett szülési szabadság (legfeljebb 24 hét) időtartama és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első 6 hónapja alapján számított szabadság illeti meg. E szabadságot a munkáltató a fizetés nélküli szabadság megszűnésétől számított 60 napon belül köteles kiadni.
A felhalmozódott szabadság a munkavállalót az életkora alapján az adott évben megillető szabadság alapján számítható ki. Ezen felül a gyermek születésétől kezdve jár a gyerekek után járó pótszabadság is, így azt is figyelembe kell venni, hogy a gyerekek száma alapján hány nap illeti meg a munkavállalót.
Dátumszerűen rögzíteni kell, hogy a dolgozó milyen időszakokra jogosult szabadságra: a keresőképtelenség, a szülési szabadság teljes tartamára, a fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára. A szabadságnapok számával és az irányadó időszakokkal arányosítva kell számolni. Összességében a fenti napok összege adja meg a munkavállaló részére járó szabadságot.
Az alapszabadság mértéke 20 nap, amely minden teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalót megillet, és az életkor előrehaladtával növekszik.
25. életévtől: 1 munkanap
28. életévtől: 2 munkanap
31. életévtől: 3 munkanap
33. életévtől: 4 munkanap
35. életévtől: 5 munkanap
37. életévtől: 6 munkanap
39. életévtől: 7 munkanap
41. életévtől: 8 munkanap
43. életévtől: 9 munkanap
45. életévtől: 10 munkanap
Gyermekek kapcsán igénybe vehető szabadságok:
Az édesanyának 16 évesnél fiatalabb
egy gyermeke után 2,
két gyermeke után 4,
kettőnél több gyermeke után összesen 7
munkanap pótszabadság jár. A fenti pótszabadság fogyatékos gyermekenként 2 munkanappal nő.
Figyelemmel kell lenni arra is, hogy a munkavállaló édesanyát gyermeke 3 éves koráig 44 munkanap szülői szabadság illeti meg. A szülői szabadság igénybevételének feltétele, hogy a munkaviszony 1 éve fennálljon.