Munkába járás költségtérítése: vármegye- és országbérlet, környezettudatos utazási lehetőségek
Mikor adható adómentesen a munkavállalónak vármegye- és országbérlet, illetve milyen környezettudatos utazási lehetőségeket támogathatunk a cafetéria csomaggal? A munkavállalóknak nyújtott cafeteria csomagnak jó kiegészítője lehet akár az elektromos kerékpár-használat vagy a közösségi autómegosztás igénybevétele is, melyekkel a munkavállalói állomány különböző generációit is megszólíthatjuk.
Vármegye-, országbérlet – mikor melyiket adhatjuk adómentesen?
A 39/2010. (II.26.) kormányrendelet 3. § (1b) b) szerint helyközi országbérlet, helyközi vármegyebérlet, valamint egyéb olyan, az országosnál kisebb területi érvényességű bérlet elszámolásra kerülhet, amely meghatározott területen érvényes, továbbá alkalmas és szükséges a napi munkába járásra és hazautazásra történő felhasználásra.
A vármegye- és országbérlet megjelenésével felmerült a kérdés, hogy vajon melyiket mikor adhatja a munkáltató a munkavállaló számára adómentesen.
A NAV által kiadott tájékoztató értelmében ha egy vármegyén belül utazik a munkavállaló, akkor az adott vonalra szóló bérlet helyett a teljes vármegyére szóló bérlet adható és elszámolható adómentesen. Akkor is választhatja és biztosíthatja ezt a munkavállaló számára, ha a vármegye bérlet szélesebb körben felhasználható és magasabb árú, mint az adott vonalra szóló havi bérlet. Saját mérlegelési jogkörben dönthet erről, nem köteles azonban a vármegye bérletet biztosítania.
Az országbérlet adómentes juttatásánál azt kell vizsgálni, hogy a munkába járás hány vármegyét érint (akár napi munkába járás, akár hazautazás esetén). Amennyibe egynél több vármegyét érint a munkavállaló a munkába járása során, akkor az országbérlet adómentesen adható a munkavállaló számára.
A munkáltatónak nincs jogszabályi felhatalmazása annak ellenőrzésére, hogy a munkavállaló a nyilatkozat alapján jár-e munkába. Annak ellenére sem, hogy ha az adóhatóság adóhiányt, bírságot állapít meg egy ellenőrzés során, akkor az a munkáltatóra is negatív hatással van. Érdemes felhívni a munkavállaló figyelmét, hogy amennyiben valótlanul nyilatkozik, az adóhiányt és bírságot eredményezhet. Ha a munkáltató biztosan tudja, hogy a nyilatkozat valótlan információt tartalmaz, egyeztetni kell a munkavállalóval, és esetlegesen az adóhatósághoz lehet fordulni.
Összegezve, a munkáltató a közigazgatási határon kívülről munkába járó munkavállalót köteles támogatni, elsődlegesen a bérlet, jegy 86%-át megtérítve, de akár 100% is adható adómentesen. Ha a munkavállaló nem hoz számlát, nem köteles Ft/km költségtérítést adni, de erre lehetősége van 30 Ft/km értékig adómentesen.
A környezettudatosság jegyében – hagyományos/elektromos kerékpár, közösségi autómegosztás
2022. január 1-től adómentesen biztosíthatja a munkáltató a munkavállaló számára az emberi erővel hajtott vagy legfeljebb 300 watt teljesítményű elektromos motorral segített kerékpár magáncélú használatát. (Szja törvény, 1. számú melléklet 8.44. pontja)
A cafeteria csomagunk egy része fókuszálhat a különféle környezettudatos utazási lehetőség támogatására is. Itt nem vizsgáljuk, hogy konkrétan munkába járáshoz használja-e a munkavállaló a különféle alternatív eszközöket, vagy hol van a lakhelye, tartózkodási helye. Ez egy plusz juttatás lehet, amely egyrészt a napi munkába járást is segíti, de közben szabadon a napi közlekedésben is felhasználható, és még a CO2 kibocsátást is jelentősen csökkenti.
Többféle lehetőség adott, ha a munkáltató kerékpár-használatot szeretne a munkavállalók számára biztosítani. Az egyik legpraktikusabb megoldás lehet egy közösségi közlekedési szolgáltatóval leszerződni, akik akár hagyományos, akár elektromos kerékpárt tudnak biztosítani a munkavállalók számára. Ne csak saját flottára, lízingelt kerékpárakra gondoljunk tehát, hanem ilyenek lehetnek a közösségi kerékpárok is, amelyek több nagyvárosban is elérhetők. Ha a kerékpárt a kifizető (munkáltató) nevére szóló számla alapján térítik, akkor adómentesen elszámolható.
Adómentesen adható az előbbiekhez hasonlóan az is, amikor egy saját flottája van a vállalatnak – ez azonban beszerzés, üzemeltetés, karbantartás szempontjából komplexebb és nehezebb feladat lehet egy munkáltató számára. Alternatíva egy flottakezelő igénybevétele, amely számos gondot levehet a munkáltató válláról. Léteznek már szezonbérletek is (például márciustól októberig szólók), amelyek sokkal kedvezőbb csomagot kínálnak a munkáltatók számára és gondoskodnak a szervizelésről, adminisztrációról, üzembehelyezésről, biztosításról is. Az elektromos kerékpárokat előtte kipróbálhatja a munkavállaló, majd adott szezonra döntése és nyilatkozata alapján leszerződik.
A jogszabály a hagyományos és elektromos rollerre nem vonatkozik.
Szintén az adómentes juttatási lehetőségek körét erősíti a közösségi autómegosztás. A kifizető (munkáltató) adómentesen biztosíthat magányszemély (tehát munkavállaló) részére személygépkocsi magáncélú használatot és ahhoz kapcsolódóan úthasználatra jogosító bérletet, jegyet. (Szja törvény, 1. számú melléklet 8.37. pontja)
A juttatás történhet a munkáltató tulajdonában, üzemeltetésében lévő személygépkocsi használatának biztosításával is, de még izgalmasabb, rugalmasabb és a fiatalabb korosztályt is megcélzó megoldás lehet a közösségi autómegosztó szolgáltatás igénybevétele.
Csakúgy, mint a közösségi kerékpároknál, a számlának a kifizető (munkáltató) nevére kell szóljon, ugyanis ebben az esetben van szó a személygépkocsi használatának a biztosításáról, és nem támogatás adásáról.
A környezettudatosság jegyében érdemes megvizsgálni a helyi közlekedési bérlet térítésének lehetőségét is, bár sajnos az adózása nem kedvező, így egyre kevésbé jellemző, hogy szerepel a juttatási palettán:
Amennyiben nem munkába járásról beszélünk, hanem a munkavállaló munkaköréhez szükséges a bérlet (például kézbesítő, területi képviselő a munkakör), akkor a helyi bérlet nem adóköteles.
Amennyiben a munkavállaló lakhelye például Gödöllőn van és ő Budaörsön dolgozik, Budapesten átmegy tömegközlekedéssel, akkor a Budapest bérlet adómentesen elszámolható, lévén csak átutazik a fővároson.
Amennyiben a munkavállaló adott városban dolgozik és lakik, akkor a helyi közlekedési bérlet nem számolható el adómentesen, igaz ez akkor is, ha közigazgatási határon kívülről jár be és igénybe veszi a helyi bérletet is.
A helyi közlekedési bérlet a cafeteriába beépíthető (harmadik eset), akár 100%-ban is téríthető, azonban jövedelemként adózik, így nem kedvező választás a munkavállalók számára.