A számviteli törvény 2016-os változásai, a beszámolók formája teljesen átalakul

2016. január 1-én életbe léptek az új számviteli törvények, amely az értékhatár módosításokon kívül az ügyintézési könnyítéseken és az osztalékkifizetéseken túl is jelentős változásokat tartalmaz.

Az év eleji változások pozitívan érintik a kis és középvállalkozásokat, tehát a magyar cégek 90%-át, hiszen a módosításoknak köszönhetően csökkenek majd az adminisztrációs terheik.

A nagy vállalatok számára ez nem mondható el, nekik plusz kötelezettségeik keletkeznek, cserében viszont javulni fog az átláthatóságuk, ami a befektetők számára pozitív hatás lesz.

Ezen változások nem érintik majd az EVA, KATA, KIVA szerinti adózókat, az építő közösségeket és a külföldiek kereskedelmi képviseleteit sem.

A változások főképp az uniós irányelveknek megfelelő egységesítését célozzák meg. Célja, hogy a magyar értékhatárok közelítsenek az uniós értékhatárok felé.

Az új szabályok egyik legfontosabb momentuma, hogy jelentősen emelkednek a beszámolókra vonatkozó értékhatárok. A változásoknak köszönhetően számos vállalt kedvezőbb feltételekkel és kevesebb adminisztrációval készítheti el az éves beszámolóját Az alábbi táblázatok az egyes beszámoló típusok alkalmazhatósági feltételeit tartalmazza.

 

Egyszerűsített éves beszámoló készítésének felső határa

 

mérlegfőösszeg (millió forint)

tavaly: 500

2016-tól: 1 200

éves nettó árbevétel (millió forint)

2015-ben: 1 000

idéntől: 2 400

átlagos létszám (fő)

nincs változás 50

 

 

Éves beszámoló készítésének alsó határa

 

mérlegfőösszeg (millió forint)

tavaly: 500 felett

idén: 1 200 felett

éves nettó árbevétel (millió forint)

tavaly: 1 000 felett

idén: 2 400 felett

átlagos létszám (fő)

50 felett minden esetben

 

 

Konszolidált beszámoló készítésének alsó határa

 

mérlegfőösszeg (millió forint)

2015-ben: 5 400

2016-ban: 6 000

éves nettó árbevétel (millió forint)

tavaly: 8 000

idén: 12 000

átlagos létszám (fő)

változatlan: 250

 

Gyakorlatban az értékahatár növekedésével egyszerűsödik a vállalkozások jelentős részének a beszámoló készítési kötelezettsége. A magyarországi vállalkozások szerkezetét figyelembe véve, a vállalkozások 90%-a bele fog férni az éves beszámoló, illetve az egyesített éves beszámoló kategóriába.

Osztalék kifizetést érintő változások is lesznek. Megszűnik a mérleg szerinti eredmény kategóriája a beszámolókban. Az osztalék forrása 2016-tól az előző évi adózott eredményekkel kiegészített szabad eredménytartaléka lesz. Tehát a 2017-es évben a 2016-os adózott eredménytartalék lesz a kivehető maximális osztalék értéke.

A 2016-tól az osztalékról hozott döntést nem lehet majd visszakönyvelni, tehát a 2017 májusában meghozott döntés az adott évben, vagyis 2017-ben kerül majd a cégek könyvelésébe.

A vállalkozásoknak ezt követően negatív eredménytartalék esetén nem lesz lehetőségük osztalék kifizetésére, csak ha a pozitív eredménytartalék meghaladja a negatív eredménytartalék értékét. Ezért már az előző év végén érdemes megnézni a cégeknek, hogy a belső eredménytartalék lehetővé teszi-e az osztalék kifizetését. Az eredménysort pedig érdemes az osztalék kifizetési döntést megelőzően rendezni, amennyiben az szükséges.

A tulajdonosnak még a fordulónap előtt határozatot kell hozni, ha ezt nem teszi meg, akkor nem áll fent az osztalék kifizetés feltétele.

2016-tól jelentősen változnak még:

·         Az éves beszámoló kiegészítő mellékletének adótartalma csökken.

·         A megemelkedett értékhatár alapján készülő éves beszámolók és konszolidált éves beszámolók viszont bővülnek. Ez többlet adminisztrációt okoz, viszont a befektetők és piaci szereplők többlet információhoz juthatnak ezáltal.

·         Az eredménykimutatás formátum megszűnik a jövőben.

·         Megszűnnek még a rendkívüli tételkategóriák a beszámolóban. Ezen kategóriát mostantól az egyéb bevételek/ráfordítások vagy a pénzügyi bevételek/pénzügyi ráfordítások kategóriájában kell elszámolni.

·         A forgalmi változásoknak köszönhetően a beszámolóba új mérleg és eredménykimutatási sorok kerülnek majd, pl. megjelenik a tulajdoni részesedés fogalma.

A 2015-ös évet még a régi szabályok szerint kellett zárni, azonban a 2016-os üzleti évre szóló beszámolókban már fel kell tüntetni az új adatokat. A 2015-ös évi adatokat át kell majd forgatni az összevethetőség érdekében.

Previous
Previous

A társasági adó változási tervezete

Next
Next

Újabb változások történtek (és fognak történni) a munka törvényben, érdemes tudni