Számlázás a szálláshely-közvetítő és a szálláshely-szolgáltató között - ki, kinek és mit számlázzon?
Egy szállásközvetítő cég esetében jogosan merül fel a kérdés; csak a saját tevékenységéről vagy a szállás díjáról is ki kell-e állítania a számlát a szállást igénybe vevő megrendelő felé? Kinek fizet a megrendelő, mindkét félnek (a jutalékot a közvetítőnek, a szállás díját pedig a szállásadónak) vagy csak az egyik szolgáltatónak? Melyik esetben mi a helyes számlázás módja a szállásközvetítő és a szállásadó között? A fenti kérdések azért is fontosak, mert ha a szállásközvetítő cég alanyi adómentes, akkor számára az árbevétel szempontjából különösen jelentős, hogy csak a jutalékot vagy a szállásdíjjal növelt jutalékot számlázza-e ki a megrendelő felé.
A problémára többféle lehetséges megoldás is létezik:
1. Direkt számlázás jutalékkal
1.1. Amennyiben a közvetítő a szálláshely-szolgáltatóval áll jogviszonyban:
A szálláshely-szolgáltató a szolgáltatásáról számlát állít ki a magánszemély részére, mely összege a jutalékot is magában foglalja. Ebben az esetben a közvetítő a szálláshely-szolgáltató felé állítja ki a számlát
1.2. Ha a közvetítő a magánszeméllyel áll jogviszonyban:
A szálláshely-szolgáltató a szolgáltatásáról szintén a magánszemély részére állít ki számlát, azonban ebben az esetben az a jutalék összegét nem tartalmazza. A jutalékról a közvetítő a magánszemély felé állítja ki a számlát, amennyiben neki nyújtotta a szolgáltatást.
2. Közvetített szolgáltatás (áfatörvény 15. §):
Közvetített szolgáltatás esetén a közvetítő állítja ki a számlát a magánszemély felé, mely tartalmazza a közvetített szolgáltatásnak minősülő teljes szálláshely-szolgáltatás díját és a jutalékot is. A szálláshely-szolgáltatás összegét a szolgáltató a közvetítő felé számlázza ki.
3. Más nevében és javára beszedett pénzösszeg (áfatörvény 71. § (1) bekezdés c) pont):
3.1. Ha a közvetítő a szálláshely-szolgáltatóval áll jogviszonyban:
- Ebben az esetben a szálláshely-szolgáltató a jutalékkal növelt szolgáltatás összegéről a magánszemély részére állítja ki a számlát,
- a közvetítő számláját a szálláshely-szolgáltató felé állítja ki,
- míg a magánszemély a teljes összeget a közvetítőnek utalja, aki a szálláshely-szolgáltatónak más helyett és más javára beszedett, elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszközként továbbítja a szálláshely-szolgáltatás összegét.
3.2. Ha a közvetítő a magánszeméllyel áll jogviszonyban
- Ekkor a szálláshely-szolgáltató a szolgáltatásáról a magánszemély részére állítja ki számlát, mely ebben az esetben a jutalékot nem tartalmazza,
- a közvetítő számláját a magánszemély felé állítja ki, ha neki nyújtotta a szolgáltatást
- míg a magánszemély a teljes összeget a közvetítőnek utalja, aki a szálláshely-szolgáltatónak más helyett és más javára beszedett, elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszközként továbbítja a szálláshely-szolgáltatás összegét a szolgáltatónak.
Mindkét módszer elkülönített nyilvántartás vezetését igényli, mely a 3.1. esetében azt jelenti, hogy a közvetítő a magánszemély által fizetett összegből a saját számlájának ellenértékét tartja meg, míg a 3.2. esetében a magánszemély két jogcímen utal, a közvetítő pedig a saját maga által kiállított számlában lévő ellenértéket tartja meg.