Ingatlan bérbeadás – 2019-es változások
Két fontos és pozitív változás a lakáskiadás adózásában és elszámolásában – fókuszban az egyszerűsödés és a racionalizálás!
1. Ingatlan bérbeadás 2019: a rezsi elszámolása
A régi szabály szerint a rezsit az ingatlan bérbeadás bevételeként kell számítani.
Jogosan merülhetett fel a kérdés, hogyha az albérlő odaadja a főbérlőnek a fogyasztásának árát, amit aztán afőbérlő teljes egészében befizet a közműveknek, akkor miért kell ezt bevételként figyelembe venni, aztán meg ugyanazt az összeget költségként levonni?
Az új szabály alapján 2019. január 1-től nem kell a bérbeadás bevételeként elszámolni a rezsit.
További részletek az Szja törvény 17. § (3a) pontjában találhatóak: 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról
2. Ingatlan bérbeadás 2019: adóelőleg levonás szabályai
Ennek a változtatásnak azok számára van jelentősége, akik ingatlanjukat cégnek adják bérbe.
A régi szabály szerint, amennyiben cég (kifizető) részére adtad bérbe az ingatlanodat, kicsit hasonló volt a menetrend, mint a fizetésednél: nem a főbérlőnek kellett negyedévente adóelőleget fizetnie, hanem a bérlő tartott vissza minden hónapban adóelőleget a bérleti díjból és ő utalta el azt az államnak.
A főbérlőtől levont személyi jövedelemadóról következő év január 31-ig adtak egy igazolást, ami alapján a főbérlő adóbevallásába beírhatta ezt az összeget, mint megfizetett adót.
Az adóelőleg levonáshoz azonban minden év elején be kellett nyújtani egy nyilatkozatot a várható költségekről – ami azonban nem lehetett több a bevétel 50%-ánál! (Akkor sem, ha a főbérlő biztosan tudta, hogy ennél több költsége lesz abban az évben!)
Az új szabály szerint az alábbiak szerint kell eljárni:
A régi szabály megmarad, de van egy kis kiegészítés, ami csak lakás kiadás esetére vonatkozik: ha a lakás bérbeadója másik településen bérel lakást, annak bérleti díja levonható a lakáskiadás bevételéből. A külföldön bérelt lakások esetén is alkalmazható ez a lehetőség! Ez eddig is így volt.
A változás az, hogyha ezt a bérbeadó bejelenti (írásos nyilatkozat formájában), akkor felülíródik az 50%-os szabály, és nem fog a bérlő adóelőleget levonni tőle feleslegesen.
További részletek (46. § (4) c) pont): 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról
+1 változás az ingatlan bérbeadás 2019. évi szabályaiban: berendezési tárgyak
A tárgyi eszközök beszerzésére vonatkozó értékhatár az eddigi 100 ezer Ft-ról 200 ezer Ft-ra nőtt. (Ide tartoznak ingatlan bérbeadás esetén a bútorok, berendezési tárgyak, háztartási gépek.)
Ez azt jelenti, hogy 2019-től teljes összegben költségként figyelmbe vehetőek a 200 ezer forintos értékhatárt meg nem haladó eszközök, míg a 200 ezer Ft-nál többe kerülő dolgokra továbbra is vonatkozik az átalány-értékcsökkenés.