A munkáltatótól történő kedvezményes vásárlás adóvonzata
Milyen feltételekkel lehetséges a munkáltató által kedvezményesen megszerzett termékek munkavállaló számára való értékesítése? Összefoglaltuk a fontosabb tudnivalókat.
Az Szja tv. 7. § (1) bekezdés w) pontja szerint a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni a kifizető által kedvezményesen juttatott termék, szolgáltatás szokásos piaci értékéből a magánszemély által meg nem fizetett azon részt, amely nem haladja meg a termék, szolgáltatás független féltől történő megszerzésekor a kifizető által elért (elérhető) árengedmény összegét.
Szja tv. 3. § 9. pont: a szokásos piaci érték az az ellenérték, amelyet független felek összehasonlítható körülmények esetén egymás között érvényesítenek vagy érvényesítenének.
Nem független felek között a termék szokásos piaci értéke az az ellenérték (ár), amelyet:
független felek alkalmaznak az összehasonlítható termék értékesítésekor gazdaságilag összehasonlítható piacon (összehasonlító módszer), vagy
a terméknek független fél felé, változatlan formában történő értékesítése során alkalmazott ellenértékből (árból) a viszonteladói költségek és a szokásos haszon levonásával határoznak meg (viszonteladási árak módszere), vagy
a termék szokásos haszonnal növelt közvetlen önköltségével határoznak meg (költség és jövedelem módszer), vagy
független fél által az ügylet révén elért – megfelelő vetítési alapra (bevétel, költség, tárgyi eszközök és nem anyagi javak) vetített – ügyleti nyereség figyelembevételével állapítanak meg (ügyleti nyereségen alapuló módszer), vagy
a nem független felek az ügyletből származó összevont nyereségnek gazdaságilag indokolható alapon olyan arányban történő felosztásával határoznak meg, ahogy független felek járnának el az ügyletben (nyereség-megosztásos módszer), vagy
egyéb módszerrel állapítanak meg, ha a szokásos piaci érték a fenti pont szerinti módszerek egyikével sem határozható meg.
A szokásos haszon az a haszon, amelyet összehasonlítható tevékenységet végző független felek összehasonlítható körülmények között elérnek.
Szja tv. 3. § 69. pont: a független felek azok a személyek (természetes személyek, jogi személyek, egyéb szervezetek), amelyek (akik) között nem áll fenn olyan szoros gazdasági, jogi kapcsolat, amelynek révén legalább az egyik fél meghatározó befolyást képes gyakorolni a másik fél gazdasági döntéseire, vagy amelynek révén a felek egymással szoros együttműködésben folytatják tevékenységüket.
Vagyis, ha az a cég, amelytől a munkáltató kedvezményes áron szerzi be a dolgozóinak tovább adott terméket, független félnek minősül, a dolgozóknak nem keletkezik adókötelezettségük, ha a lakossági vásárlók számára elérhető bolti áraknál legfeljebb annyival alacsonyabb áron vehetik meg saját cégüktől az adott terméket, amennyivel azok beszerzése kedvezőbb áron történt.
Amennyiben az előzőket figyelembe véve az Szja tv. 7. § (1) bekezdés w) pontja nem alkalmazható, a kedvezmény összegét a dolgozók nem önálló tevékenységből származó szja-, járulék-, szocho-, szakho-köteles jövedelmeként kell figyelembe venni.