Utazásszervezési szolgáltatásra vonatkozó különös szabályok
Az általános szabályoktól eltérő különbözet szerinti áfa (árrés szerinti adózás) szabály választása sok esetben jelenthet adó- és/vagy árelőnyt azonos tevékenységet végző, de általános szabályt alkalmazó kereskedők, utazásszervezők tevékenységével összehasonlítva. Ennek oka az értékesítéskor keletkező adóalap meghatározásában rejlik.
Az áfa törvény XV. fejezete (205.-212. §) szabályozza az utazásszervezés speciális áfa szabályát. Az utazásszervezéssel foglalkozó adóalanyok ezen tevékenységükre vonatkozóan választhatják az általános szabályok helyett az utazásszervezők „különbözeti”, avagy „árrés szerinti adózás” szabályát.
A törvény szerint az utazásszervezés és az utazásszervező definíciója az alábbi:
utazásszervezési szolgáltatás: adóalany által – saját nevében – utasnak nyújtott olyan, jellegadó tartalma alapján egészben vagy meghatározó részben turisztikai szolgáltatás, amelynek teljesítéséhez saját nevében, de az utas javára megrendelten, más adóalany vagy adóalanyok által teljesített szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés (így különösen: személyszállítás, szálláshely-szolgáltatás, ellátás és idegenvezetés) szükséges;
utazásszervező: az utazásszervezési szolgáltatást nyújtó adóalany.
A törvény szerint utazásszervezési szolgáltatásnak minősül az,
amelynek időtartama nem haladja meg a 24 órát, illetőleg,
amely éjszakai szálláshelyadást nem tartalmaz.
Ezen speciális áfa szabály választása esetén az áfa alapja nem a tényleges nettó árbevétel, hanem az adó alapja az utazásszervező árrése lesz. A jóváírt, kézhez vett előleget is úgy kell tekinteni, mint amely az általa számított árrésnek megfelelő részt is arányosan tartalmazza. A fizetendő adót az előlegből az az arányos rész tartalmazza, amely az utazásszervező által számított árrésnek felel meg.
Az árrés törvény szerinti számítása
az utas által megtérített vagy megtérítendő, pénzben kifejezett – adó nélkül számított – ellenértékből kivonjuk az utazásszervezési szolgáltatás teljesítéséhez szükséges, a más adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés megtérített vagy megtérítendő, pénzben kifejezett – adóval számított – együttes ellenértékét.
Amennyiben a különbözet negatív előjelű, árrésként nulla értéket kell figyelembe venni (áfa visszaigénylés negatív árrés miatt nincs). Az utazásszervezési szolgáltatáshoz igénybe vett termékek és szolgáltatások áfáját ezen adózási módot választva nincs lehetősége az utazásszervezőnek levonásba helyeznie.
Annak érdekében, hogy ezen számítások alátámaszthatóak legyenek, az utazásszervező egyedi nyilvántartáson alapuló módszert köteles vezetni, melyből az árrés, ezáltal az adóalap és így a fizetendő adó megállapítható.
Az adó alóli mentesség esetei
közvetített harmadik országbeli utazásszervezési szolgáltatások: ha az igénybe vett termékek, szolgáltatások helye a Európai Közösség területén kívülre esik, akkor az utazásszervezői szolgáltatás mentes lesz az adó alól;
az adómentességet arányosítani kell abban az esetben, ha a közvetített szolgáltatás részben harmadik ország, részben a Közösség területére esik.
Az utazásszervező az ilyen ügyleteiről kiállított számláin az adót összegben és százalékban sem tüntetheti fel, viszont a „különbözet szerinti szabályozás – utazási irodák” kifejezést szerepeltetnie kell a bizonylatain.
Az utazásszervezők adóelőnye igazán a mentesítési szabályok alá tartozó szolgáltatások túlsúlya esetén jelenik meg (pl.: amikor egy magyar utazásszervező magyar belföldi személyeknek nyújt harmadik országba irányuló utazásszervezés szolgáltatást).