Adóváltozások 2025 - HIPA, KIVA és globális minimumadó
KIVA változások
Főszabály szerint a kisvállalati adózás megszűnik az adóalany egyesülését, szétválását megelőző nappal, s az adóalanyiság megszűnésétől számított 24 hónapban az adóalanyiság ismételten nem választható.
Enyhítette ezen korlátozást egy 2023 december 1-től életbe lépett jogszabály módosítás, így amennyiben könyv szerinti értéken valósul meg az egyesülés, vagy szétválás, tehát nem történik vagyonátértékelés, akkor az átalakulással érintett adóalany az egyesülés, szétválás napját követő 15 napon belül ismételten választhatja a kisvállalati adóalanyiságot, mely esetben az adóalanyiság az egyesülés, szétválás napját követő nappal jön létre.
Ez a lehetőség azonban a Tao törvény szerinti kedvezményezett átalakulásokra nem vonatkozott eddig, a most benyújtott törvény ezt a korlátozás szűnteti meg, így a kivaalanyiság ismételt választása lehetővé válik minden esetben, ha az adóalanyiság olyan egyesülés, szétválás miatt szűnik meg, amely során nem valósul meg az eszközök átértékelése.
Globális minimumadó
A 2024. január 1-én életbe lépett globális minimumadóról szóló törvény már előírta, hogy a belföldi csoporttagnak bejelentést kell tennie a NAV felé az adóalanyiság létrejöttéről. A bejelentés határideje – a 2024. év vonatkozásában – 2024. december 31-e.
Az elfogadott adócsomag szerint amennyiben a belföldi csoporttagok egy szervezetet jelölnek ki, akkor a csoporttagok helyett ezen kijelölt szervezet jár el, ennek megfelelően a kijelölt szervezet nyújtja be az adatszolgáltatást a többi belföldi csoporttag nevében.
A jogszabály nevesíti, hogy a bejelentésnek milyen részleteket kell tartalmaznia:
a csoporttagok azonosító adatait;
a vállalatcsoport általános vállalati struktúrájára vonatkozó adatokat, beleértve az egyes csoporttagoknak más csoporttagokban fennálló részesedését;
illetve az egyes csoporttagoknak a minősítését, amely információhoz meg kell ismerni az összes csoporttagnak a kiegészítőadó-kötelezettség teljesítésben elfoglalt helyét.
Másik jelentős változás, hogy a globális minimumadó alanyoknak a helyi kiegészítőadó (QDMTT) vonatkozásában adóelőleget kell bevallaniuk és befizetniük az érintett adóévet követő 11. hónap 20. napjáig, vagyis naptári éves adózóknál első esetben 2025. november 20-ig.
Az adóelőleg fizetési kötelezettség nem vonatkozik a magyarországi végső, illetve köztes anyavállalatok által a leányvállalatok után fizetendő kiegészítő adóra (IIR). Az adóelőleg összege megegyezik az éves adó összegével, ami azt jelenti, hogy a bevallásra nyitva álló – 2024-re vonatkozóan 18 hónapos – a későbbi években 15 hónapos bevallási határidő a gyakorlatban leszűkül kevesebb mint 11 hónapra. Ugyanakkor, az adóelőleg hibás kalkulációja esetén – főszabály szerint – nincs helye mulasztási bírság, adóbírság, vagy késedelmi pótlék kiszabásának.
HIPA – Helyi Iparűzési Adó
A légi forgalmi szállítást végző külföldi vállalkozók HIPA telephelyéhez kapcsolódóan 2024. január 1-től lépett hatályba a módosított telephely fogalom, amely bizonyos esetekben külföldi légitársaságok esetében is iparűzési adó telephelyet eredményez. A jelen törvénymódosítás részletszabályai pontosítják, hogy a kiterjesztett adókötelezettség azon külföldi vállalkozásokat érinti, amelyek illetőség szerinti állama nem részese a Chicagói Egyezménynek. Az átmeneti rendelkezés alapján az új telephely fogalom a 2024. évi adókötelezettségre is alkalmazható.
Különleges gazdasági övezetek megszűnése
Ugyan az őszi adócsomagból az utolsó pillanatban kikerült, végül külön jogszabályban – a karácsony előtt kihirdetett 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2024. évi LXXIV. törvényben – foglaltak szerint 2025. január 1-től mégis megszűntek a különleges gazdasági övezetek Pakson, Gödön és Mosonmagyaróváron. A jogszabály átmeneti rendelkezéseket tartalmaz a megszűnéssel kapcsolatban az iparűzési adófizetési kötelezettségre vonatkozóan.